İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hama Ticaret Odası ATSO’ da…

Hama Ticaret Odası Başkanı Mu”taz GHANDOUR ve beraberindeki Ticaret Odası Heyeti,  Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kendilerine yapmış olduğu davete yanıt vererek, bir nezaket ziyaretinde bulundular.
 
Hama Ticaret Odası Heyetini, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çıNçıN ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Ayrıca, HESOB Başkanı Kadir TEKSöZ, Türk – Ortadoğu ışkadınları ve ışadamları Derneği Başkanı Gülay YüCEER, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri karşılama heyetine eşlik ettiler. Hama Ticaret Odasından gelen heyette; Mu”taz GHANDOUR (Yönetim Kurulu Başkanı ve Suriye Odalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi), Muhsen AL-KOUKO (Yönetim Kurulu Başkan Yrd.), Ashraf BASHOURı (Genel Sekreter), Fawaz AL-SHAMı (Sayman), Mazen AL-SABE’ (Yazıcı üye), Mufeed TOMA (Yönetim Kurulu üyesi), Sameer SHAKER (Yönetim Kurulu üyesi), Ahmed AL-SHıQAQı (Yönetim Kurulu üyesi), Muaffaq AL-ASSFAR (Yönetim Kurulu üyesi), Abdul Razzaq AL-MOHAMMED (Yönetim Kurulu üyesi), Ayman MALANDı (Yönetim Kurulu üyesi), Ahmed AL-SAYYED ıSMAEL (Yönetim Kurulu üyesi), Nizar MOUSA (Danışman), Jihad AL-SARRAJ (Oda üyesi),  Abdul Hakim ADı (Oda üyesi), Abdul Wahab AL-ASWAD (Oda Avukatı), Ghazwan SACED (Oda Basın Temsilcisi) bulunmaktadır.   
 
Başkan çıNçıN, konukların davetimize yanıt vererek, Antakya’ya gelmelerinden ve kendilerini ağırlamaktan büyük memnunluk duyduklarını ifade ederek konuşmasına başladı. Hama ile Din ve dil bağımızın olduğunu, kan bağımızın olduğunu ki buna da en iyi örnek olarak kendi annesinin Halep doğumlu olmasını, iki tarafın Asi nehri üzerindeki yerleşimi nedeniyle de ortak yönlerimizi vurgulayarak konuşmasına başladı.
 
 
Başkan çıNçıN konuşmasında devamla; “Böylesine çok ortak bağ olduktan sonra, bu iki ülke arasında özellikle Hama ve Hatay arasında sadece ticaretin olmamalı. Vize uygulamasının kalkması için biz Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerimize düşeni yaptık ve çok çalıştık. Suriye Başkanı Beşir ESAD’ın ıstanbul ziyareti esnasında, bu konuyu görüşerek bizzat kendisine vize uygulaması ile ilgili bir rapor ilettik.
 
Başbakanımız Recep Tayip ERDOğAN’ın Hatay’a gerçekleştirdiği her iki ziyarette de yine bizzat kendisine vize uygulaması ile ilgili rapor vererek bu isteğimizi ilettik. Hükümetler üzerlerine düşen görevleri yerine getirdi, buradan sonra görev bizdedir. Daha sıkı temaslarda bulunarak, ticaret hacmini arttırmalıyız. çünkü; Hatay-Suriye Dış Ticaret Hacmi;2006 yılında 74,2 milyon dolar, 2007 yılında 62,1 milyon dolar, 2008 yılında ise 92,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.
 
Yani,2008 yılında bir önceki yıla kıyasla; Hatay-Suriye arasındaki dış ticaret hacmi % 48 oranında artış göstermiştir. 2008 yılı sonu itibariyle Suriye, Hatay’ın ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 6. sırada yer almaktadır. Türkiye’nin Suriye’ye 2008 yılında gerçekleştirdiği ihracat, toplam 1 milyar 115 milyon dolar olup, Suriye, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 27. sırada yer almaktadır. Hatay’dan Suriye’ye ihraç edilen başlıca ürünler;  Defne Yağı (Antakya’da üretilip ihraç ediliyor), Sabun (Antakya’da üretilip ihraç ediliyor), Otomotiv Yedek Parça, Otomobil, Mutfak Eşyaları, Kestane, Fındık, Elma, Boru, Demir-çeliktir. 2008 yılı sonu itibariyle Suriye, Hatay’ın işalat yaptığı ülkeler sıralamasında 30. sırada yer almaktadır. Türkiye’nin Suriye’den 2008 yılında gerçekleştirdiği işalat, toplam 639 milyon dolar olup, Suriye Türkiye’nin en çok işalat yaptığı ülkeler sıralamasında 46. sırada yer almaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir