İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ a Yapılan Haksızlık…

Gaziantep ve Kilis’e tanınan sınır işbirliği programlarına Hatay da dahil olmalıdır. Oysa, Türkiye ile Suriye arasında  yürütülen bölgelerarası işbirliği programı çerçevesinde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı bütçesinde yer alan ödeneğin kullanımında söz konusu iller sadece Gaziantep ve Kilis’tir. 4 yıldır devam etmekte olan programın bütçesi 9milyon$ olup ilk 3 yılında uygulamaya konan projelerin tutarı 6.4milyon$’dır. Kalan 2.6milyon$ için program 2008 yılı Ekim ayında 3 yıl daha uzatılmıştır.
 
Başkan NALçABASMAZ “Hatay artık üvey evlat muamelesi görmemeli. Söz konusu bilgiler incelendiğinde  ortaya üzücü bir tablo çıkmaktadır. Bizler Hatay’daki Sanayici ve ışadamları olarak öncelikle ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlayacak  bu gibi programlardan yararlanamıyor olmaktan mağdur olduğumuzu düşünmekteyiz. Bu durumun düzeltilmesi ve Hatay’ın da sınır ili olmanın avantajlarını kullanması için gerekli mercilere başvuruda bulunmamız gerektiği görüşünde olup, gerekirse bu konuda bir kamuoyu oluşturmaktan da çekinmeyeceğimizi belirtmek isteriz. Hatay olarak sınır ili olmanın farklılığının yaşaması ve bunun ilimize ekonomik anlamda katkılarının sağlanması temennimizdir.
 
Hatay Sanayici ve ışadamları Derneği olarak  bu durumun ilimiz lehine dönüştürülmesi için elimizden geleni yapacağımızı belirtmek isteriz.”Başkan NALçABASMAZ yaptığı yazılı açıklamaya ek olarak aşağıda bulunan söz konusu programa ait YöNETMELığı de yollamıştır. ıncelendiğinde haklılıklarının anlaşılacağı görüşünü savunmakla beraber bu durumun yönetmeliği inceleyen herkesin ortak kararı olacağını düşündüklerini ifade etmişlerdir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir