İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ da Hitit Uygarlığı Kalıntıları…

Rektör Canda; “Hatay’ın Reyhanlı bölgesinde 400’e yakın höyük bulunmaktadır. Hitit kalıntısı olan bu höyüklerin çoğu Asi Nehri ile Akdeniz’e bağlanmış merkezlerdir. Buradaki uygarlıkların günyüzüne çıkarılması ve kazandırılması için arkeoloji alanında bilim adamı yetiştirmemiz ve desteklememiz gerekir” dedi. 
Rektör Canda “bu araştırma ve kazılar geçmişte Amik Vadisi’nin ı.ö 6000’li yıllardan günümüze kadar Akad, Asur, Babil, Mısır ve Mittani, Hitit ve Hurri, Ege ve Kıbrıs medeniyetlerinin bir sentezi olduğunu ortaya koymaktadır.
Bölgede halen ortaya çıkarılmayı bekleyen Antik Alalakh (Atçana), Tayinat kentlerinin kalıntıları ve Hitit dönemine ait tapınaklar, saraylar bulunmaktadır.
Yapılan kazılarda bulunan çeşitli uygarlıklara ait bir çok eser Antakya Arkeoloji Müzesinde ve diğer büyük dünya müzelerinde sergilenmektedir. Bunun yanında, sergilenenler dışında en az bir o kadar eser de yer yokluğu nedeniyle Antakya Arkeoloji Müzesinde sandıklarda saklanmaktadır.
Bilim adamları buralarda önemli kazılar yaparak önemli buluntular elde etmişlerdir. O dönemin Mezoptomya ile Akdeniz arasındaki ticaret ilişkilerini gösteren Asur-Akadca bir tablet Atçana’da yüzeye yakın bölgede bulunmuş,  bu kazıyı yapan bilim adamlarınca Müzeye teslim edilmiştir.
Bu özellikleri nedeniyle ovadaki höyükler tarihi değer yönünden UNESCO Kültür mirası listesine alınmalıdır. Bunu sağlamak için Mustafa Kemal üniversitesi Arkeoloji Bölümü’ne yeni bölümler ekleyerek Arkeoloji Fakültesi açma çalışmalarımız devam etmektedir.
Son olarak bu yaz Atçana’da kazı yapan yabancı Arkeologlar çok değerli buluntular, yazılı belgeler elde ettiler.
Amik Ovasında yer alan 400 höyük bilimsel ölçütlerde kendi bilim adamlarımız tarafından kazılabilmesi ve buluntuların insanlık kültürüne kazandırılması için çok sayıda çeşitli dallarda uzman Arkeolog gereklidir. Mustafa Kemal üniversitesi de bu konuda çalışmaktadır.” dedi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.