İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay turizm ve ticaret kenti…

Türkiye ve Suriye arasındaki vizesiz geçiş uygulamasının Akdeniz’ in en güney ucunda yer alan Hatay’ da, ticaretin yanı sıra turizmde canlılığı artırdı.
 
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, yaptığı açıklamada, marka kent olma yolunda hızla ilerleyen tarih ve kültür şehri Hatay’ da ekonomik hareketliliğin artacağını söyledi.
 
Kent hak ettiği yerde değil… Kentin yıllardır turizmden hak ettiği payı alamadığını, ancak bu kötü kaderin değişmeye başladığını ifade eden Lekesiz, ”Tarihi ve doğal güzellikleriyle çok sayıda unsuru bünyesinde barındıran kentimiz, turizm anlamında önemli bir yer. Ancak, bu sektörden hak ettiğimiz payı yeterince alamadık.
Bu kötü kader, marka kent çalışması kapsamında yapılan girişimler, havaalanı ve yeni yapılan otellerimiz sayesinde değişmeye başladı” dedi.
 
Esnafımızın yüzü gülecek… Son olarak da Türkiye ve Suriye arasındaki vize uygulamasının kaldırılmasının, yapılan girişimlere büyük katkı sağladığını belirten Lekesiz, “şu an kentimizde bulunan otellere vizesiz geçiş uygulamasının getirdiği kolaylıktan yararlanan çok sayıda Suriyeli konaklamak için geliyor. Yaklaşık 40 dakika uzağımızda yer alan Suriye’ den gelen turistler sayesinde, turizmin yanı sıra esnafımızın da yüzü gülüyor.
 
Böylece Hatay’ ın ekonomisi canlanacak” dedi. Hatay cazibe merkezi olacak Havaalanı ile ulaşım sorunu da çözümlenen kentin vizesiz geçiş uygulaması sayesinde yatırımcılar açısından cazibe merkezi haline geleceğini vurgulayan Lekesiz, ”Hatay’da ticaret ve turizm anlamındaki hareketlenmeleri ve canlılığı gören yatırımcılar buraya yönelecek.
 
Vizenin kaldırılması sayesinde, kentimizde, kısa, orta ve uzun vadede olumlu gelişmeler yaşanacak ve yatırımlar artacak. Orta Doğu’ ya açılan kapı Hatay, Cilvegözü ve Yayladağı Sınır Kapıları ve havaalanı sayesinde adeta bir cazibe merkezi olacak” diye konuştu.
 
Kaplıcalara büyük ilgi Antakya’daki Ottoman Palace Termal Otel Genel Müdürü Ali şenak’ da vizenin kaldırılmasıyla kentteki turistik mekanların yanı sıra otellerinde de bir hareketlenmenin olduğunu belirterek, “Kongre otel olarak inşaat çalışmasına başlanan ve tesadüf sonucu bulunan şifalı suyla termal özelliği değerlendirilen otelimize her geçen gün daha fazla müşteri geliyor.
 
Otelimiz, son günlerde vize uygulamasının kaldırılmasıyla Suriyeliler tarafından büyük ilgi görüyor. Suriyeliler, aynı yemek, kültür ve müziği dinlediği gibi termal kaplıca düşkünü olmaları da işimizi artırdı. şu an otelimizin doluluk oranı yüzde 70 ve bunların yüzde 20 ‘sini Suriyeliler oluşturuyor. Geri kalanını ise yerli turistlerin yanı sıra, Lübnan, ürdün, Suudi Arabistan, Güney Kore, Almanya, ıtalya, Japonya gibi ülkelerden gelenler oluşturuyor” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir