İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ın bayramı kutlu olsun…

 Bugün Hatay’ın bayramı…
 
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr .Lütfü Savaş; Hatay’ın Kurtuluş Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda bugünün Hatay halkı için bayram olduğunu hatırlattı.
 
     Başkan Lütfü Savaş mesajında şöyle dedi: “Değerli hemşerilerim; Hatay’ın anavatana katılışının 70. yılını 70 yıl önceki sevinç ve heyecanla kutlamaktayız.Bugün, dedelerimizin hiçbir karamsarlığa kapılmadan hürriyet yolunda sürdürdükleri mücadelelerinde haklılıklarının, anavatana bağlılıklarının ve birlik beraberlik tutkularının tecellisiyle Hatay’ın anayurda katıldığı Türk tarihi açısından oldukça önemli bir gündür.
 
    23 Temmuz, memleketimizin topraklarını işgal edenlerin, Türkiye’yi bölmek ve parçalamak için uğraş verenlerin ve dedelerimize kurşun sıkanların milli irade karşısında tarihe gömüldüğü gündür. 1.dünya savaşından sonra Türk vatanında ilk işgal edilen yer olan Hatay, bu işgale silahla karşı koyan ve hürriyet uğrunda düşmana ilk kurşunu atan yerdir.
 
    23 Temmuz 1939’da yani 70 yıl önce bugün büyük sevinç gösterileri arasında ebediyen Türk yurdu olarak kalmak üzere Hatay’ın Türkiye’ye katılmasıyla, hem büyük Atatürk’ün en büyük arzusu gerçekleşmiş oldu, hem de halkımızın anavatan hasreti giderilmiş oldu.
 
     Bu zaferin altına imza atan gerek devlet adamlarımız gerekse de halkımız büyük bir destanın son adımını da atarak tarihe altın harflerle adlarını yazmışlardır. Bugün; “Kırk Asırlık’ yani ‘dört bin yıllık’ Türk yurdu” olan Hatay’ın bayramıdır. Bugün; kimilerinin karamsarlığına rağmen kararlılıkla “ıstiklal” yolunda ilerleyenlerin bayramıdır.
 
    Bugün; istiklal için gerektiğinde canı pahasına mücadele eden hürriyet sevdalısı Hataylıların bayramıdır. Bizler hürriyeti tatmanın, yaşamanın o tarifi imkânsız mutluluğunu, huzurunu ve bu büyük bayramı düşmana karşı eğilmez bir tavır ve tükenmez bir sabırla mücadele eden bu memleketin gerçek sahiplerine, atalarımıza borçluyuz.
 
    Bu duygu ve düşüncelerle; başta Büyük önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, kanını ve canını feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir defa daha minnet ve şükranla anıyor, bayramımızı kutluyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.