İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ın geleceği parlak…

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin küçük, orta ve büyük özel sektör yatırımcılarının eliyle kalkınacağını söyledi.
 
Bakan Nihat Ergün, Antakya ve Ticaret Odası’nın (ATSO) Ottoman Otel’de gerçekleştirdiği toplantıdaki konuşmasında, AK Parti hükümeti döneminde Türkiye’nin çağ atladığını ve yabancı ülkelerin yatırım yapmak için tercih ettiği ülkelerin başında geldiğini bildirdi. Son yıllarda devletin rolünün değiştiğini, özel sektörün önünü açtığı ve teşvik ettiğini ifade eden Ergün, şöyle devam etti: ”Türkiye, özel sektör eliyle kalkınacak. Devlet bundan böyle ayakkabı fabrikası kurmayacak, girişimcinin önünü açacak, düzenleyeceği ve denetleyici görev yapacaktır.
 
Yeraltı ve petrol zenginliğimiz yok. Yakın hedefte insan gücü, siyasi potansiyel, coğrafi konum ve iklim avantajını kullanarak dünyaya mal satacak ülke olacağız. özel sektör kendini özgür hissetmeli, üzerinde ağırlık ve baskılar olan yatırımcı küser veya yatırımını başka ülkeye kaydırır. Bunun önüne geçmek için yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlayacağız. Günümüzde 250’den fazla elaman çalıştıran ve 25 milyondan fazla ciro yapan 2 bin 200 firma var. Bu gibi büyük işletme sayısını 10 binlere taşırsak bizi kimse durduramaz.
 
Krizin etkisi 1, dedikodusu ise 5 etkilyor…
 
Ekonomik krizin ABD’nin finans sektörünün çökmesiyle başladığını ve tüm dünyayı olumsuz etkilediğini ifade eden Ergün, şunları kaydetti: ”Krizden etkilenmedik demek doğru olmaz. Ancak, krizin etkisi 1, dedikodusu 5 etkiliyor. Kamuda çalışanlarda sürekli krizden etkilendiklerini söylüyorlar. şimdi soruyorum vali, öğretmen, polis ve diğer kamu görevlileri işten mi atıldı? Maaşlarını mı almadı? Bunların hiçbiri olmadı. Hatta fiyatlar düştüğü için alım güçleri de arttı. Bu durum uçağın türbulansa girmesi gibi. Burada ne pilotun, ne teknik elemanların, ne de yolcuların hatası var. Son aylarda Türkiye ekonomisi yeniden rayına oturdu. Kimsenin panik yapmasına gerek kalmadı.
 
Sanayici ve üniversiteleri buluşturacağız…
 
Sanayicilerin ve üniversitelerin işbirliği yapmaları gerektiğini belirten Ergün, ”üzülerek söylemek gerekirse üniversiteler sanayicilere küsmüş, sanayiciler de üniversitelerin yararına inanmıyor. Bakanlık olarak sanayici ile üniversiteleri buluşturarak koordineli çalışmalarını sağlayacağız. Bu, ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak. Bilgi makineden geçerek yeni ürünler sağlayacak. şu anda sanayici ve üniversite işbirliğiyle 120 proje var. Bakanlık olanak bunları 3 yıl destekleyeceğiz” dedi.
 
Yakın zamanda yalnızca TüBıTAK ile ODTü’de teknopark bulunduğuna dikkati çeken Ergün, günümüzde bu sayının 35’e ulaştığını, yıl sonuna kadar da 50’ye çıkacağını bildirdi. Teknopark girişimcilerine karşılıksız destek verdiklerini hatırlatan Ergün, ”Bilgiyi teknolojiye ve ürüne çevirmek istiyoruz. şu ana kadar 82 proje için lisansüstü ve doktora eğitimi yapan 82 kişiye 100’er bin lira karşılıksız ‘teknogirişim sermayesi’ verdik. Bazı kimseler bize kızdı. Biz de onlara ‘yıllardır çeşitli şekilde paralar çarçur edilmiş. Hiç olmazsa paramızı kafası çalışanlar batırsın dedik” diye konuştu.Ergün, dünyayı bekleyen 3 tehlikenin gıda, su ve enerji güvenliği olduğunu, Türkiye’nin bu konularda önlemler aldığını da sözlerine ekledi.
 
Ergin: Hatay’ın geleceği parlak…
 
Toplantıda konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Hatay’ın hava, kara, demiryolu ve denizyolu konusunda şanslı olduğunu, ancak turizmden gerekli payı alamadığını söyledi. Sanayicilerin yatırım için Osmaniye’yi seçmelerine gerek olmadığını ifade eden Ergin, yeni hizmete giren havaalanı ile yeniden düzenlenen Cilvegözü ve Yayladağı Gümrük Kapıları sayesinde Hatay’ın geleceğinin parlak olduğunu bildirdi. Ekili tarım arazilerinin yüzde 16’sının DSı tarafından sulandığına dikkati çeken Ergin, ”Karaçay ile Reyhanlı barajlarının ihaleleri yapıldı.Suriye ile uzun yıllardır Asi Nehri üzerinde yapmayı hedeflediğimiz dostluk barajı için Türkiye gerekli kolaylığı gösterdi. Komşumuz ve dost ülke Suriye’nin de olumlu adımlar atmasını bekliyoruz” dedi.
 
Ergin, ıskenderun Adalet Sarayı’nın bitme aşamasına geldiğini, Antakya Adalet Sarayı’nın ihalesinin yapıldığını, Reyhanlı, Dörtyol ve Samandağ’a da adalet sarayı yapılacağını sözlerine ekledi. Toplantıda, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet çinçin, Hatay Esnaf Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdülkadir Teksöz ve ıskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil şahin, üyelerin sorunlarının çözümü konusunda bakanlardan yardım ve destek istediler. Konuşmalardan sonra bakan Ergün’e, ATSO Meclis Başkanı Hayrettin çolakoğlu mozaik taşlardan yapılan tablo armağan etti.
 
Toplantıya, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar ve Abdülhadi Kahya, CHP Hatay Milletvekili Abdulaziz Yazar, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. şerafettin Canda ve işadamları katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir