İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Hıdrellez’ Etkinliklerle Kutlanıyor..

Hıdrellez, Hatay’ın ıskenderun ılçesinde Hıristiyan alemi tarafından da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Aziz George Kilisesindeki kutlamalarda genç kızlar, evliler, bekârlar, öğrenciler, işsizler isteklerini kâğıtlara yazıp, dilek dilediler.
 
Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve ılyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanıyor. Hatay’ın ıskenderun ilçesinde kutlanan ve Hıristiyan âleminin yoğun ilgi gösterdiği Hıdrellez bayramının kilise kutlamalarına yüzlerce vatandaş katıldı. Bu nedenle Aziz George Kilisesi, kutlamaya gelenlerle doldu taştı.
 
Dileklerin kabul edildiğine inanılan bu özel günü fırsat bilen vatandaşlar, kilisenin bir köşesinde kâğıtlara yazdıkları dileklerini, dilek odasına veya çuvallara attı. Kimisi evlenmek için iyi bir eş, kimisi üniversite sınavını kazanabilmek, kimisi ise ev ve araba sahibi olmak istiyor. Kadınlar dilek taşına madeni para yapıştırmak için bir birleriyle yarışırken erkekler de kadınlardan geri kalmıyorlar.
 
Genç kızlar ise hayırlı bir kısmet çıkması için dilek taşına madeni para yapıştırmada uzun uğraşlar verdi. Sürtünmenin etkisiyle iletkenliğini kaybeden paraların düşmesiyle bu durum yüzlerce kez tekrarlandı. Ayinin ardından vatandaşlar yazdıkları dileklerini çuvalın içerisine atmak için uzun kuyruklar oluştu. Zaman zaman izdihamın yaşandığı kilise içerisinde Hıristiyan vatandaşlar kadar Müslüman vatandaşlar da kiliseye gelerek dileklerini yazıp bıraktılar. Yıllardır Hıdrellez Bayramı Kutlamaları’na katılarak, kilisede dilek tuttuklarını belirten bayan ve erkekler bugüne kadar birçok dileklerinin kabul olduğunu söylediler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir