İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hükümet Karar Vermeli…

Hatay Diş Hekimleri Odası bir açıklama ile hükümetten ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde özel hekimlerden de yararlanılması gerektiği görüşünü yineledi.
 

Hatay Diş Hekimleri Odası yönetimi adına yapılan açıklamada şöyle denildi: önemli sağlık sorunlarından bir tanesi olan ağız ve diş hastalıkları ülkemizde yıllardır ihmal ediliyor.

Geciken tedaviler, vatandaşın ve devletin daha büyük ekonomik sorunlarla uğraşmasına neden oluyor.

Hastanın hekime ulaşmasının yolunu açacak olan çözüm önerilerimiz için hükümetin sağduyu göstermesini bekliyoruz.Yaklaşık üç ay önce Sayın Başbakanımıza sunduğumuz çözüm önerilerimizin uygun görülmesiyle başlatılan çalışmalar bir türlü bitmek bilmiyor. Son birkaç yıldır, sağlık sisteminin dışına itilmeye çalışılan diş hekimi muayenehaneleri, bugün fiilen itilmiş durumdadır.

Artık sabrımız kalmamıştır. TDB’nin ilgili kurumlara sunduğu “hem hizmeti kullananların, hem hizmeti sunanların, hem de hizmeti finanse eden kamunun yararlandığı; koruyucu diş hekimliği hizmetlerini önceleyen, toplumun hizmete daha rahat ulaşması sonucu memnuniyetini arttıran, sürdürülebilir, denetlenebilir ve kamuya yıllık maksimum maliyeti belli olan bir proje” dururken hükümet Maliye Bakanlığı ve SGK tebliğleriyle Serbest diş hekimlerinden hizmet alımını ortadan kaldırmış, kamuya diş hekimi istihdamına devam etmiştir.

üstelik tüm bunlar çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk çelik’in “diş tedavilerinin de sosyal sağlık güvencesi kapsamına alınacağı “ şeklindeki açıklamasının ardından gelmiştir.”

 Kemal Kaya başkanlığındaki Hatay Diş Hekimleri Odası açıklamasında kamuda kalite ilkesinin önemsenmesi gerektiği, gerginliğe ve kalitesiz tedaviye yol açan çalışma koşullarının düzeltilmesi gerektiği dile getirildi ve şöyle devam edildi:

Kamu Ağız Diş Sağlığı Merkezlerinde çalışan diş hekimleri ağır iş yükü ve bunun getirdiği her türlü olumsuz şartlar altında eziliyor. ADSM’ler üzerinden hizmet vereceğini, hizmeti herkese ulaştıracağını iddia eden siyasi otorite bunu başaramadığı gibi orada çalışan meslektaşlarımızı insanüstü bir çalışmanın içine itmiştir.

Dünya Dişhekimleri Birliği`nin (FDI) belirlediği tedavi sürelerinden çok daha hızlı çalışmaya zorlayarak, sadece işlem sayısını artırmaya yönlendiren sistem; hem yapılan tedavinin kalitesinin düşmesine neden oluyor hem de hasta-dişhekimi, dişhekimi-personel ve yönetici ile dişhekimi arasında gerginliğe neden oluyor. Zaten çalışma koşulları nedeniyle fiziksel ve ruhsal olarak yıpranan, meslek hastalıklarında artış izlenen dişhekimleri, bir de fiziksel şiddete maruz kalmaktadırlar.

ılk önce Van’da, geçen hafta da Isparta‘da meydana gelen olaylar, camiamızda üzüntüyle karşılanmıştır. Yapılan tedavilerin kalitesini sorgulamadan sadece tedavi sayısını arttırmaya yönelik gayret içerisinde bulunan yöneticiler hem hastaların hem de dişhekimlerinin mağdur olmasına neden olmaktadırlar. Her hekimin gözetmesi gereken öncelikli kural olan; “insana saygı ve insana zarar vermeme” ilkesini hiçe sayanları şiddetle kınıyor, özel dişhekimi muayenehanelerinden hizmet alımı ile ilgili olarak sayın bakanımızdan bir an önce net bir açıklama bekliyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir