İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IMF’ye şirin görünmek…

Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı Servet Kavukoğlu, Hatay Demokrasi Platformu adına Ulus Meydanı’ nda yaptığı basın açıklamasında, AK Parti Hükümetinin, yıllık toplantısını yapmak üzere ülkemize gelen IMF ve Dünya Bankası yetkililerine ıstanbul’ u küresel kent gibi tanıtmaya çalıştığına dikkati çekerek, “ıstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi aylardır bu toplantı için hummalı bir faaliyet içinde.
 
Toplantının yapılacağı bölgeler asfaltlandı, temizlendi ve yeniden donatıldı. Amaç daha 3 hafta önce yurttaşlarını sele teslim eden, varoşlarında milyonlarca yoksul emekçinin sefalete mahkûm edildiği ıstanbul’ u küresel bir kent olarak pazarlamak;  IMF’ye şirin görünmek. Ama onların şirin görünmek istediği küresel sermaye kurumlarının kim olduklarını biz emekçiler çok iyi biliyoruz. IMF’yi de Dünya Bankası’nı da Türkiye’nin emeğinin hakkıyla geçinme mücadelesi veren, bu ülkenin değerlerini yaratan, hayatı her gün yeniden kuran, okutan, yazdıran, sağaltan, inşa eden, üreten emekçileri çok iyi biliyoruz” dedi.
 
Türkiye’ nin emekçileri IMF’ yi istemiyor… Eve bir ekmek az götürüyorsak, bunun ıMF politikaları sayesinde olduğunu da iddia eden Kavukoğlu, şöyle konuştu. “ışimizi, aşımızı bir günde kaybedip kapının önüne konuluyorsak bunun nedeni IMF’nin politikalarıdır. Tarlamızı sürülmez, bağımızı girilmez hale getiren, en temel insan ihtiyaçlarını bile piyasa düzenine bıraktıran, eğitim, sağlık gibi toplumsal alanları paranın egemenliğine teslim ettiren onların politikalarıdır. ıstanbul’da yapacakları toplantıda krizden çıkışın formülünü araştıracaklarmış. Ama biz formülün ne olacağını şimdiden biliyoruz. Aylar önce G8 ve G20 toplantılarında, Dünya Ekonomik Forumu’nda ana hatları ortaya çıkan ve krizin bedelini emekçilere ödetmeyi planlayan bir formülü yeniden ısıtıp işbirlikçi hükümetlerin önüne koyacaklar.
 
Sanki yaşanan krize bizzat kendi politikaları yol açmamış gibi bu politikalarda inat edecekler. IMF ve Dünya Bankası yetkilileri bilmelisiniz ki, dünyanın hayatını çalarak değil, çalışarak kazanan tüm insanları gibi biz Türkiye’nin emekçileri de sizin varlığınızı istemiyoruz. Tarihin küresel kapitalizmin asalakları olarak kayda düşeceği kurumlarınızın yapacağı bu iğrenç toplantıya karşıyız.” Kavukoğlu, konuşmasında DıSK Genel Başkanı Süleyman çelebi’ye yönelik yapılan silahlı saldırıyı kınadıklarını ve olayın tüm yönleriyle araştırılıp arka planının ortaya çıkartılmasını istediklerini söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.