İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaddafi’ nin Perdeleri Hatay’ dan…

Hatay’ ın Samandağ ilçesinde geleneksel yöntemlerle doğal ipek üreten, ürünlerini ünlü markaların yanında çok sayıda ülkeye de ihraç etmeyi başaran şerif ve Mehmet Arat kardeşler, müşteri portföyüne Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’ yi de ekledi. Hatay’ lı üretici, Kaddafi’ nin sarayına 4 bin metre saf ipek perde gönderdi.
 
 
 
şirketin Sorumlusu Ali Arat, yaptığı açıklamada, 58 yıldır faaliyet gösteren firmalarının 8 tezgâhta 8 usta ile 24 saat vardiyalı üretim yaptığını, aylık 12 bin metre saf ipek ürettiklerini kaydetti. ürettikleri 70 çeşit ürünle Türkiye’ de en fazla saf ipek üreten kuruluş olduklarını belirten Arat, Vakko, Beymen, Boyner, Damat gibi büyük firmalar için üretim yaparken, diğer yandan Asi, şelale, Veda gibi dizi ve filmlere de kostüm dokuduklarını vurguladı. Ayrıca, dünyanın her tarafına sadece kök boya kullanarak doğal ipekten dokudukları ürünleri gönderdiklerini anlatan Arat, şunları söyledi: ”ürünlerimiz yurt dışında olduğu kadar yurt içinde de ünlü markaların gözdesi. örneğin geçen ay ABD’ ye 5 bin adet saf ipek peştamal gönderdik. Müşterilerimizden Kapadokya’ daki 5 yıldızlı bir otele dokuduğumuz ipek perdeler ise müşteri portföyümüze dünyaca ünlü lider Kaddafi’ nin de eklenmesini sağladı.
 
 
 
 
Bu otelde konaklayan Kaddafi’ nin danışmanı ipek perdelerden etkilenerek bize ulaştı.” O gün itibariyle Libya’ daki saray için hummalı bir çalışmaya girdiklerini bildirerek, şöyle devam etti: ”Normalde 4 bin metrelik bir perdeyi 10 günde yapabilirken, çok titiz bir çalışma ile tam kadro 2 ay çalışarak perdeleri tamamlamayı başardık. Bize danışmanı tarafından getirilen renklerden süt beyaz, saks mavisi ve narçiçeği koyusu örneklerini seri dokuma deseni üzerine işledik. Her aşamasında çalışanlarımızın alın teri olan bu perdelerin karşılığında ise 70 bin dolar ülkemize döviz kazandırdık.” Kaddafi’ nin sarayının perdelerini üretmenin kendileri için önemli bir referans olacağını da ifade eden Arat, ”kaliteli üretimin karşılığını her zaman alırsınız. Bu geleneksel üretimle daha nice dış pazarlara ulaşacağımızı ümit ediyorum” dedi. Arat, Samandağ Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ile görüştüklerini, 2 bin dönüm araziye dut ağacı dikerek ilçede işsizliğin önüne geçeceklerini de sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir