İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadın Girişimciye Vali Desteği…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülay Gül ve Yönetim Kurulu üyelerini makamında kabul eden Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, kalkınmanın oluşabilmesi için, ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların üretime katılması gerektiğini söyledi. Her kadının bir birim üretmesi halinde, Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hâsılasının ne kadar olabileceğini tezahür bile edemediğini belirten Vali Lekesiz, her kadının üretime katılması gerektiğin ifade ederek, “Avrupa’da kadın istihdam oranı % 60’lar da iken bu rakam ülkemizde sadece % 20’lerdedir. Kadınların istihdam ve üretimini arttırmak adına her türlü çalışmaları ve teşviki vermemiz gerekir” dedi.
 
 KADINLARA 2 YIL öDEMESıZ SIFIR FAıZLı KREDı Ticaretin bir kültür işi olduğunu ve bunun bir günde oluşmasının mümkün olmadığını da hatırlatan Lekesiz, “Hatay’ da ticaret kültürü var. Buradaki kadınları ticarete teşvik etmek gerekir. Bunun için valilik olarak üretime katılmak isteyen kadınlara, Valilik Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ ndan 15 bin liraya kadar 2 yıl ödemesiz ve sıfır faizli kredi vereceğiz. Bu kredilerle amacımız kadını istihdama ve üretime katmaktır. Ancak kredileri, iletişim kuramayan, parayı ve çekin ne olduğunu tanımayan kadınlarımıza verirsek bir faydası olmaz. O parayı alır ve batırır.
 
TOBB ıl Kadın Girişimcileri Kurulu bu kadınlara girişimcilik üzerine kurs verirse çok faydalı olur. O zaman verdiğimiz kredinin boşa gitmeyeceğini çok iyi biliriz” dedi. TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülay Gül ve Yönetim Kurulu üyeleri, yaptıkları faaliyetler ve çalışma sistemleri hakkında Vali Lekesiz’ e bilgi verdiler ve istihdam ve üretime katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını söylediler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir