İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadın ıstihdamının Artırılması Gerek

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ülkede sürdürülebilir bir gelişimi sağlamak için kayıtlı kadın istihdamının arttırılması gerektiğini belirtti. 
 
 
 
AA
 
 
 
Lekesiz, Anemon Otel’de düzenlenen Avrupa Birliği Katılım öncesi Mali Yardım Aracı ınsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı çerçevesinde, ışKUR tarafından yürütülen ”Kadın ıstihdamının Desteklenmesi Operasyonu Hibe Programı” kapsamında Hatay, Gaziantep, şanlıurfa ve Kahramanmaraş illerinde desteklenen projelerin yararlanıcı kurum ve kuruluş temsilcileriyle kursiyerlerin bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, kadınların güçlenmesinin, toplumun güçlenmesinin temel unsurlarından birini teşkil ettiğini söyledi. 
 
 
 
ülkede sürdürülebilir gelişimi sağlamak için gerek kadınlara yönelik istihdam fırsatlarının yaratılması, gerekse kadın iş gücü talebiyle iş gücü arzının olabildiğince oluşturulması gerektiğini ifade eden Lekesiz, ”Kayıtlı kadın istihdamının arttırılması gerek. Son nüfus sayımına göre, ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların iş hayatına katılımı aynı oranda değil. Dünya geneline baktığımızda yüzde 52 olan kadın istihdamı, Avrupa ülkelerinde yüzde 60 düzeyindeyken, son verilere göre ülkemizde çalışan kadınların toplam birey sayısına oranı yüzde 28’dir. ılimizde ise bu oran yüzde 28.6 düzeyinde olup bunun yüzde 83’ü de tarım sektöründedir” diye konuştu. 
 
 
 
ülkenin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için tüm insan kaynaklarımızın verimli bir biçimde iş hayatına katılımını sağlamak gerektiğini belirten Lekesiz, kentte sürdürülen ve 3 bin üyesi bulunan mikro kredi faaliyetleri çerçevesinde 2009 yılından bu yana 3.5 milyon lira kredi kullandırıldığını ve bu sayede 2 bin 320 kadının iş sahibi olduğunu kaydetti. 
 
 
 
Lekesiz, Hatay’da meslek edindirme kursları aracılığıyla 4 bin 491 kadına eğitim verilerek sertifika almalarının sağlandığını söyledi. 
 
 
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, toplumu ayakta tutanın kadın olduğunu kaydetti. 
 
 
 
Kadın ıstihdamının Desteklenmesi Operasyonu ıletişim Yöneticisi Amalia Ripea ise toplam 27 milyon 150 bin 589 Avro bütçe ile hayata geçirilen Kadın ıstihdamının Desteklenmesi Operasyonu’nun, 43 ilde yürütüldüğünü söyledi. 
 
 
 
Yapılan konuşmaların ardından kadın kursiyerler tarafından hazırlanan el sanatları sergisi gezildi. 
 
 
 
Toplantıya, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, ışKUR ıl Müdürü Ahmet Bulanık, Hatay Sanayici ve ış Adamları Derneği (HASıAD) Başkanı Gülay Gül katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir