İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadın Yurttaşların Güçlendirilmesi…

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) Hatay Koordinatörü Cemile Güvercin Sayın, Birleşmiş Milletler Demokrasi Fonu (UNDEF) desteğiyle “Kadın Yurttaşların Güçlendirilmesi” projesinin hayata geçirileceğini bildirdi.
Sayın, yazılı açıklamasında, 2009-2010 yıllarında devam edecek proje kapsamında, Türkiye’nin 7 bölgesindeki 14 ilde, kadın sivil toplum örgütlerinden yaklaşık 350 temsilciye eğitici eğitimlerin düzenlendiğini ifade etti. ıstanbul, ızmir ve Diyarbakır’ ın ardından dördüncü eğitici eğitimin, Antakya’ da yapıldığını belirten Sayın, şöyle devam etti: “UNDEF desteğiyle ‘Kadın Yurttaşların Güçlendirilmesi’ projesi hayata geçirilecek. Türkiye’ nin demokratikleşme ve AB’ ye katılım sürecinde insan hakları, kadın hakları, azınlık ve etnik grupların haklarının bilinmesi, geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi konusunda atması gereken pek çok adım bulunuyor.
Proje ile kadınların toplumsal yaşama katılımı yolunda yurttaş olarak hakları konusunda bilgi sahibi olmaları hedefleniyor. Eğitimler aracılığıyla ülke çapında hak temelli politikalar oluşturulması ve hakların kullanılması bilincinin yaygınlaşması, kişi ve kurumların bu alanlardaki etkinlik kapasitelerinin artırılması amaçlanıyor.” Sayın, Antakya’ da gerçekleştirilen eğitime, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, grup çalışmaları becerileri, toplumsal cinsiyet ve kadın hakları ana başlıkları altında 5 gün süren eğitim programına katıldıklarını kaydederek, Antakya, Adana, Osmaniye, Mersin ve Kahramanmaraş kadın örgütlerinden yaklaşık 25 kişinin katıldığı eğitimler sonunda katılımcılara “eğitici sertifikası” verildiğini kaydetti.
Sertifikalı eğiticilerden kendi illerindeki kadın örgütlerinin üyelerine ya da kendi oluşturacakları gruplara kadının insan hakları konusunda eğitim vermeleri bekleniyor. Başta Antakya olmak üzere, Adıyaman, Ankara, , Antalya, çanakkale, Diyarbakır, ıstanbul, ızmir, Muğla, Nevşehir, Samsun, Van, Trabzon ve Tunceli illerinde eğitici eğitimi verilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir