İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KAGıD Başkanı Mıstıkoğlu ıstanbul’da…

Hatay Kadın Girişimciler Derneği (KAGıD) ıstanbul’da düzenlenen ‘1. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi’ne katıldı. KAGıD Başkanı Yasemin Mıstıkoğlu; KAGıDER’in Hazine ve Avrupa Kalkınma Bankası işbirliğiyle Türkiye’deki girişimci kadınlar için 10 milyon dolarlık kredi fonu oluşturacağını söyledi.
 
Zirvenin ilk gününde kadınların toplumsal hayatta ve siyasette karar mekanizmalarını nasıl etkileyebilecekleri tartışıldığını söyleyerek; girişimciliğin desteklenmesi yönünde karşılıklı eğitimin hedeflendiğini söyleyen Mıstıkoğlu; “Bu fon kadın girişimci ve siyasetçilerin eğitilmesi, cesaretlendirilmesi ve ilişki ağı için kullanılacak. Siyasetçilerin gelişme sürecinden başlayıp onların yetkilendirilmesi, güçlendirilmesi için çeşitli programlar uygulanacak” diye konuştu.
 
Zirveyi düzenleyen KAGıDER Başkanı Gülseren Onanç’ın sürekli bir fon için uluslararası mekanizmaların devreye sokulması için çağrıda bulunduğunu söyleyen Mıstıkoğlu; önümüzdeki günlerde daha sık gündeme gelecek olan “Kadın Girişimcilik ve Liderlik” Fonu için öncelikle 10 milyon dolarlık bir kaynak öngörüldüğünü söyledi. Zirve öncesi ıstanbul’da,ABD Başkanı Obama’nın “Küresel Kadın Konularından Sorumlu Büyükelçisi” olarak görevlendirdiği Melanne Verveer ile bir ilke anlaşmasına varıldığını söyleyen Mıstıkoğlu; “Kısa adı “KGL” olan fonu şimdilik Amerikan Yönetimi ile Türkiye’de Hazine destekleyecek.
 
KAGıDER fona kaynak aktarıldığında hem Türkiye’de, hem Ortadoğu’yu da kapsayan bölgede girişimcilik ve liderlik eğitimleri için çalışarak kadın örgütleri arasında işbirliğini geliştirecek. Hepsi birbirinden değerli konuşmacıların da çok önemli bilgi ve mesajlar verdiklerini aktaran Mıstıkoğlu, ABD Dış işleri Bakanı Hillary Clinton’ın da konferansa gönderdiği video mesajında söylediği “Türkiye’de kadınlar değişimin önemli bir gücü olmuştur” cümlesinin zirveye damgasını vurduğunu belirtti. ‘1. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi’ne Hatay KAGıD yönetim kurulu başkanı Yasemin Mıstıkoğlu, Hatay KAGıD yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda TOBB Hatay ıl KGK üyesi olan Belgin ünal, Hatay KAGıD yönetim kurulu üyesi Melisa Kara, Soterya Ltd. şti ortaklarından Kadriye çinçin katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir