İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kampus’ te gergin saatler…

Mustafa Kemal üniversitesi’nin (MKü) Alahan yolcu taşıma kooperatifiyle anlaşması üzerine dün Tayfur Sökmen Kampusü’ nde, gergin saatler yaşanmasına neden oldu. Kampusa giriş izni verilen Alahan Kooperatif üyeleri ile özat Kooperatif üyeleri arasında sert tartışmalar yaşanırken, iki aracın camlarının kırıldığı, bir sürücünün de darp edildiği öğrenildi. özat Kooperatifi üyeleri, 60 haneli Alahan Köyü’nde ki 13 araçlı kooperatifin, bir anda 120 araçlık bir kooperatif haline getirilerek, ortamın daha da gergin hale getirildiğini ve haksız bir rekabetin oluşturulduğu iddiasında bulundular.
Rektör Prof. Dr. şerafettin Canda’ nın Alahan Kooperatifiyle anlaşma sağlayarak, kampuse giriş izni verdiğini ve bu süreçte kendileri ile görüşmemek için sürekli kaçtığını iddia eden özat Kooperatifine bağlı sürücüler, “ıl Trafik Komisyon kararı olmadan kooperatiflerin güzergâhını hiç kimse değiştiremez. Komisyon kararında sadece özat Kooperatifi’nin kampuse girebileceği maddesi olmasına rağmen, Rektör Canda, ıl Trafik Komisyon Kararında değişiklik yapılmadan, Alahan Kooperatifine kampus içerisine giriş izni vermiştir. Bu konuyu konuşmak için üç aydır Rektörden randevu talep ediyoruz, fakat bizimle görüşmekten sürekli kaçmıştır” diye iddia ettiler.
SüREKLı ZORUNLU BAğIşTA BULUNUYORUZ
Bugüne kadar üniversiteye birçok zorunlu bağışta bulunduklarını da belirten özat Kooperatifi sürücüleri, “Geçtiğimiz yıl üniversitenin Eğitim ve Bilim Vakfına toplam 116 bin TL’lik zorunlu bağışta bulunduk. Bu da yetmezmiş gibi üniversitenin logosunu zorunlu olarak araçlarımızın üzerine koyduran rektör bunun için bizden araç başına 1000 TL para almıştır. Bu logoyu almayan şoförleri içeri dahi aldırmamıştır. şimdi ise kampuse Alahan Köyü tarafında yeni bir yol açarak Alahan Kooperatifinin de buraya girmesini sağlamaktadır. Hiçbir yasal dayanağı olamayan bu uygulamayı hiç kimsenin yapmaya hakkı yoktur” ifadelerini kullanarak şikâyetlerini dile getirdiler.
OLAY YERıNE JANDARMA EKıPLERı GELDı
Olayların cereyan etmesinin ardından üniversite yönetiminin iki kooperatifin de kampus içine girmesini engellediği ve Jandarma ekiplerine haber ederek, kapıda güvenlik önlemleri aldırdığı dikkati çekti. Alınan bu önlemlerin ardından, kooperatif araçları kampus içine giremeyince, MKü Araştırma Hastanesine gitmek isteyen bir çok vatandaş mağdur oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir