İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kanun uygulama süresi uzadı…

Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Abdullah Korkmaz, Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye kazandırılması hakkındaki Kanunun uygulama süresinin 30 Eylül 2009 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı.
 
 
Korkmaz yaptığı yazılı açıklamada, “Bilindiği üzere; “Varlık Barısı” olarak da bilinen 5811 sayılı Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanunu’ndan faydalanma süresi 2 Mart 2009 tarihinde ve bu kapsamda bildirilen varlıklar üzerinden hesaplanan verginin ödeme süresi ise 30 Nisan 2009 da sona ermişti.” dedi.
 
Bazı ilavelerde yapıldı…
 
5811 sayılı kanun kapsamında bildirim ve beyan nedeniyle tahakkuk eden ve süresinde ödenmeyen vergilerin 30 Eylül 2009 tarihine kadar gecikme zammıyla birlikte ödenmesi halinde, mahsup imkanından yararlanılacaktır”.
 
30 eylüle kadar vergiyi ödeyin…
 
Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Abdullah Korkmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü, “Yasadan yararlanmak isteyenler 30 Eylül 2009 tarihine kadar gerekli beyanlarını verip, tahakkuk eden vergiyi ödemeli. 1 Ocak 2008 tarihinden önceki dönemlere iliskin olarak vergi incelemesi yapılması halinde 5811 sayılı kanun kapsamında bildirim ve beyan konusu yapılan tutarlar hakkında mahsup uygulaması gelir, kurumlar ve katma değer vergisi yönünden tespit edilen matrah farklarıyla sınırlıdır.
 
Mükelleflerin söz konusu dönemdeki gelir, kurumlar ve katma değer vergisine iliskin vergi farklarına ait matrahların mahsup kapsamında değerlendirilmesi için 5917 sayılı kanun kapsamında bildirim ve beyan konusu yapılması gerekmektedir”.
Cezalar mahsup uygulaması kapsamında değerlendirilmeyecek
 
Korkmaz son olarak; “ıster 5811 isterse 5917 kapsamında bildirim ve beyan yapılmıs olsun haksız iadeden kaynaklanan tarhiyatlar, gelir, kurumlar ve katma değer vergisi dısındaki diğer vergilere yönelik yapılacak tarhiyatlar, usulsüzlük veya özel usulsüzlük cezaları mahsup uygulaması kapsamında değerlendirilmeyecektir.
 
Bu yasadan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30.09.2009 tarihine kadar gerekli beyanları verip tahakkuk eden vergiyi ödemeleri gerekmektedir” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.