İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kart aidatına varım!..

Kredi kartı kullanıcıları kart aidatına her fırsatta itiraz etse de en çok ilgiyi ‘aidatı düşük, kampanyası az kredi kartı’ değil, ‘aidatı makul, taksit kampanyası bol kredi kartı’ görüyor. Bankalar tarafından sunulan kredi kartlarının yıllık aidat tutarları ise ortalama 5 TL ile 110 TL arasında değişiyor.Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, her on kredi kartı müşterisinden dokuzu, ödeyeceği yıllık kart aidatının 50 TL’yi geçmemesini istiyor. Taksit imkânları kısıtlı olan düşük aidatlı kredi kartları ile aidatı 50 TL üzerinde olan kredi kartları oldukça az talep görüyor.
 
 Analizde www.enuygun.com üzerinden bankalara yönlendirilen 20 bin kredi kartı talebi incelendi. Verilere göre, yıllık kart aidatı 40 TL olan kredi kartları, yüzde 54 ile en çok tercih edilen kart türü olurken, aidatı 49 TL olan kredi kartlarının tercih edilme oranı yüzde 36 olarak gerçekleşti. Yıllık kart aidatı 5 TL olan kredi kartlarının tercih edilme oranı yüzde 8’de, aidatı 49 TL üzerindeki kartların tercih edilme oranı ise yüzde 2’de kaldı. Kısıtlı taksit ve kampanya imkânları sunmaları nedeniyle düşük aidatlı kredi kartlarının pek tercih edilmediğini belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Kart aidatı bankalarla tüketiciyi sıklıkla karşı karşıya getiren bir konu olsa da, tüketici seçim yapma noktasına geldiğinde düşük aidatlı kartları tercih etmiyor.
 
  Kredi kartının yaygın taksitlendirme ve kampanya imkânı sunması öncelikli tercih sebebi oluyor. öte yandan, verilere göre vatandaşın kart aidatı konusundaki sınırı ise maksimum 50 TL olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple, bazı bankalar kart aidatı fiyatlamalarını 49 TL olarak belirleyerek bu sınırın altında kalmayı tercih ediyor” diye konuştu.BDDK verilerine göre, Mart 2012 itibariyle vatandaşların ihtiyaç kredilerine taksitli borç toplamının 62,5milyar TL’ye, kredi kartına taksitli borçlarının ise 27,3 milyar TL’ye çıktığını kaydeden Sungurlu, “Bir yıl öncesine göre tüketicilerin kredi kartına taksitli borç miktarındaki artış yüzde 40 olarak gerçekleşti.
 
  Konut ve taşıt kredilerini hariç tutarsak, tüketicilerin taksitli banka borçlarının üçte biri kredi kartları aracılığı ile gerçekleşiyor. Alışverişte taksitlendirme imkânı sunması kredi kartlarını vazgeçilmez hale getiriyor. Tüketicinin kredi kartı seçim tercihi de buna paralel şekilleniyor” dedi.Bankalarca kredi kartlarına uygulanabilecek azami nakit, alışveriş ve gecikme faizinin Merkez Bankası tarafından belirlendiğini de hatırlatan Sungurlu, “Bankaların tümü, kredi kartlarında Merkez Bankası’nın belirlediği azami faiz oranlarını uyguluyor. Kredi kartları arasında faiz oranları farklılık göstermediğinden, tüketiciler kredi kartı seçimlerini www.enuygun.com üzerinden kart aidatı karşılaştırması yaparak seçebiliyor” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir