İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kazı Ekibinden Lekesiz’e Ziyaret

Vali M. Celalettin Lekesiz, Reyhanlı ilçemize bağlı Demirköprü Köyü yakınlarındaki Tell Tayinat Höyüğü’nde bulunan kral heykelinin çıkarılmasında kazı başkanı olarak görev alan Toronto üniversitesi’nden Prof. Dr. Timoşy Harrison ve beraberindeki heyeti, makamında kabul etti.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Ziyarette, kazılarla ilgili bilgilendirme notu ve kazı esnasında çekilen fotoğrafları Vali Lekesiz’e takdim eden Prof. Dr. Harrison, kazı sonunda çıkarılan heykel hakkında da bilgi verdi.
 
 
 
Prof. Dr. Harrison, “Kazı sonunda çıkarılan heykel, bu bölgeye hakim olan Atina Krallığı’nın başkenti Tayinat Höyük’te yer alan ‘Suppiluliuma’ adındaki krala ait. Kralın, ıö 9. yüzyılın ortalarında yaşadığı tahmin ediliyor. 
 
 
 
Asur Krallarının yazıtlarında bu kral hakkında bilgiler yer almaktadır.” dedi.
 
 
 
Vali M. Celalettin Lekesiz de, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Gerçekten güzel bir işe imza attınız. Burası gerçekten insanlığın ortak tarihinin yazıldığı, ortak macerasının yaşandığı bir coğrafya. Onlarca uygarlığa ev sahipliği yapınca yerin altı, yerin üstünden zengin.
 
 
 
 Bu eserler, dünü sorgulayıp, bugünü de daha iyi değerlendirmemize yol açacak. ınsanlığın macerasını anlamamız, geleceğe dair yolculuğumuzda da rehberlik hizmeti verecek olması bakımından fevkalade önemli eserlerdir.
 
 
 
 Sizlere imza attığınız bu güzel işten dolayı tekrar teşekkür ederim.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir