İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kentler Çocuklarındır…

2007 yılından bu yana Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerle işbirliği içinde yürütülen “Kültür Elçileri” eğitim programı Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi ev sahipliğinde, Mimarlar Odası Hatay şubesi ve Milli Eğitim ıl Müdürlüğü’nün desteğiyle 9-11 Aralık tarihlerinde yapıldı.
 
çEKüL Vakfı, 2003 yılında “Kentler çocuklarındır Kültürel Miras Eğitim Programı”nı başlatmıştı. Eğitim programının temel hedeflerinden yola çıkarak iki yıl önce ETı şirketler Grubu’nun kurumsal desteğiyle “Kültür Elçileri Projesi” oluşturuldu.  25 kentte yapılan eğitimler sonunda 750 çocuk kentlerinin “Kültür Elçisi” oldu. Yeni eğitim-öğretim yılındaysa Taraklı, ızmir, Milas, ürgüp, Kırşehir, Divriği, Elazığ, çorum, Yozgat, Kilis, Kemah, Karadeniz Ereğli, Burdur, Nevşehir, Samsun, Eskişehir ve Hatay kentlerinde yeni ETı çEKüL Kültür Elçileri yetişecek.Yeni kuşakların yaşadıkları yörenin tarihi, doğal ve kültürel birikimini öğrenmeleri, uygulamalıçalışmalarla kentlerinin kimliğini yaşayarak hissetmeleri ve geleceğe taşıyabilmeleri için uygulanan eğitim programı, kültürel sürekliliğin sağlanmasını hedefliyor.
 
Antakya Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı eğitimde, Fevzi çakmak ılköğretim Okulu ve Nizamettin özkan ılköğretim Okulu 6. sınıf öğrencilerinden seçilen toplam 24 öğrenci, Antakya’nın Kültür Elçisi oldu. Hatay Mimarlar Odası’nda yapılan eğitim, öğrencilerin “kültür ve kentlilik bilinci nedir?” sorusuna katılımcı eğitim teknikleriyle cevap aramasıyla başladı. Kültür Elçileri eğitimi,  çEKüL Vakfı’nın gönüllü eğitmenlerinin desteğiyle, yerel uzmanların kentin kimliğini yansıtan sunumlarıyla devam etti.
 
Eğitimde, doğal yaşam ve kentsel ekosistemler, arkeoloji, kent mimarisi, geleneksel yaşam kültürüana başlıkları altında pek çok bilgi aktarıldı; tarihi alanlar, sivil mimari ve doğal çevrenin incelendiği geziler yapıldı. öğrenciler, Antakya Kalesi, St. Pierre Kilisesi, Habib-i Neccar Camii, çevlik ören yeri, Titus tüneli ve kaya mezarları gezileri ile öğrendiklerini pekiştirdi. Geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen sertifika töreninde Kültür Elçisi sertifikası alan  öğrenciler,kültürel miras eğitiminde yaptıkları eskiz, afiş, broşür, kitap ayracı, kent haritası, seramik çalışması gibi pek çok etkinliğin ürünlerini de sergiledi.
Antakya Kültür Elçileri, eğitimde öğrendiklerini arkadaşlarıyla da paylaşıp, projeler üreterek kentlerinin özgün kimliğinin korunmasına katkıda bulundu.  Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada; kurum olarak bu tür kültürel etkinliklerin  her zaman yanında olacaklarını, özellikle kentin tanıtımına katkı sağlayacak projeleri daima desteklediklerini belirtirken, “çekül Vakfı Kültür Elçileri” heyetini üç gün boyunca şehrimizde ağırlamaktan ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir