İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KEY Ödemelerinde Dava Yolu…

      KESK Hatay Dönem Sözcüsü Servet Kavukoğlu, KEY hesaplarının faizi ile ödenmediği takdirde tüm üyelerle dava açacaklarını ileri sürdü.
Kavukoğlu, yazılı açıklamasında, AK Parti hükümetinin, emek karşıtı politikaları hızından bir şey kaybetmeden devam ettiğini savundu. ıktidarın bulduğu her fırsatı, her zemini ve krizin faturasını emekçilere ödetme için kullandığına dikkati çeken Kavukoğlu, şöyle devam etti: “KEY hesaplarında biriken paralarımıza tümüyle el koyamayacağını anlayan hükümet, hak sahiplerinin alacaklarını en az düzeyde vermenin çabasını sürdürüyor. Hak ettiğimiz alacağın çok altında ödeme yapmaları yetmemiş olacak ki, hiç ödeme yapılmayan veya gülünç düzeyde rakamlar belirlenen bir buçuk milyona yakın emekçinin itirazını sümen altı ederek gasp etmeye çalışıyorlar.
KEY hesapları faizi ile ödenmediği takdirde tüm üyelerle birlikte dava açacağız. 1987 yılında emekçilere sorulmadan, zoraki olarak maaşlarından kesilmek suretiyle başlayan KEY uygulaması 1996 yılında kesin olarak durdurulmuş, 1999 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile tasfiyesi kararlaştırılmıştı. Aradan yıllar geçmesine rağmen kesilen bu paralar emekçilere geri ödenmemişti. özellikle 2004 ve 2005 yılı toplu görüşmelerinde gündeme getirdiğimiz ve ödenmesi için çeşitli eylem, etkinlikler gerçekleştirdiğimiz KEY hesaplarının ödenmesi talebimiz nihayet 30.05.2007 tarih ve 5664 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kanunla ödemelerin yapılmasıyla yerine getirilmişti.
Daha sonra hükümet çıkardığı yönetmelikle ödemelerin nasıl yapılacağını belirlemiş, oldukça uzun bir zamana yaymıştı. Yıllara yayılan planlamaya ve ödemelerde son tarih olarak 28 Haziran 2009 tarihini kendileri belirlemelerine rağmen hala yüz binlerce emekçi alacağını alamamıştır. Dolaysıyla yasanın gereği yapılmayarak suç işlenmiştir. KEY listelerini geciktiren başta Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı olmak üzere tüm idari yetkililer, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu üyeleri ve Hazine Müsteşarlığı çok açık olarak suç işlemektedirler. Hükümet sürekli erteleme ile zaman kazanarak emekçilerin haklarını arama mücadelesinden vazgeçmelerini ummaktadır. Ancak örgütümüz milyonlarca emekçinin KEY alacaklarının tamamı ödeninceye kadar bu işin takipçisi olacaktır. En kısa süre içerisinde alacaklarımızın, ilk ödeme tarihinden bu yana geçen sürenin faizi de dahil olmak üzere gerçek getirisi üzerinden ödenmesini, aksi halde tüm üyelerimizin idare mahkemelerine başvurarak dava açacağını ilgililere son kez duyuruyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir