İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KKTC Başbakanı Hatay’ da…

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’ i ziyaret etti.  Tören mangası tarafından karşılanan Başbakan, daha sonra valilik özel defterini imzaladı. Hatay’ da farklı dine inananların bir arada, huzur ve güven içerisinde yaşamasının çok önemli olduğunu ifade eden Derviş Eroğlu, böyle bir ortamın ticaret ve sosyal hayatta da başarı getireceğini söyledi.
 
 KKTC’ de kendilerinin de güven ve huzur içerisinde yaşadıklarını, anavatanda olan gelişmeleri yakından izlediklerini vurgulayan Eroğlu, “Yaşadığımız huzurun devam etmesi temennimiz. Biz kendimizi anavatandan ayrı görmüyoruz” dedi. Gazetecilerin, Yunanistan’ da yapılan seçimlerin KKTC’ yi nasıl etkileyeceğiyle ilgili sorularını şöyle yanıtladı: “Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, seçimlerden sonra ilk ziyaretini Türkiye’ ye yapıyor. Papandreu’ nun ziyaretiyle, ‘Türkiye ile dostluğun geliştirilmesinden yana olduğunun ve Kıbrıs konusunda müşterek sorunu birlikte çözebilir miyiz gibi mesaj vermeye mi çalışıyor’, bunu ben kendi kendime soruyorum. Ama Yunanistan’ da yaşayanları da, Kıbrıs’ ta yaşayan Rumların da ‘megalo idea’ hastalığı var ve bu düşünceden vazgeçmiş değiller.
Temennim; Türkiye ile Yunanistan’ ın dostluğu Ege’ deki sorunların ortadan kalkmasıyla devam eder.Kıbrıs’ ta iki ayrı halk ve devlet var. Umarım Papandreu bu gerçeği göz ardı etmeden bir arayış içerisine girer. çünkü Kıbrıs Rumları Yunanistan’ ı anavatan olarak görüyor ve Kıbrıs’ ı Yunanistan’ a bağlamak gibi geçmişten gelen bir idealleri var.
 
ınşallah bunun mümkün olmadığını anlamışlardır. Ancak Kıbrıs’ı, gerçekleşmesinin mümkün olmadığını bile bile yalnız başına idare etme gibi bir düşünce içine girmişlerdir. ınşallah Papandreu bir yanlış yapmaz ve Kıbrıs konusunda Türklerin haklı olduğunu görüp buna göre bir politika sürdürür.”Vali Lekesiz de KKTC ile ticari ve sosyal ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda uçak seferlerinin haftanın her gün yapılmasıyla ilgili çalışma yapıldığını söyledi. Daha sonra, Lekesiz ve Eroğlu ziyaret anısına birbirine çeşitli hediyeler verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.