İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Konsey Kıbrıs’ta toplandı…

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 30.Başkanlar Konseyi, KKTC Haber Kameramanları Birliği’nin ev sahipliği ve Yakın Doğu üniversitesi’nin katkılarıyla 21-24 Mayıs 2010 tarihlerinde Lefkoşa’da toplandı.

AGC’yi temsilen Ahmet Abdullahoğlu’nun da katıldığı 50’ye yakın üye meslek örgütünün temsilcilerinin yer aldığı toplantıda, aşağıda açıklanan görüşlerin kamuoyuyla paylaşılmasına karar verildi.

1. Yönetim Kurulu’nun 29.Başkanlar konseyi toplantısından 30.Başkanlar konseyine kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Yine yönetim Kurulu tarafından hazırlanan rapor okundu ve üyelerin bu konuda görüşleri sorulup değerlendirildi. Raporun yeni eklenecek ilavelerle birlikte revize edilerek tekrar hazırlanıp ilgili Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’a daha sonra TGF Yönetim Kurulu tarafından sunulmasına,

2. üye meslek örgütü başkanlarının görüşleri, dilek ve temennileri alındı. Görüş ve temennilerde ağırlıklı olarak Basın ılan Kurumu’nun yerel basın üzerinde son zamanlarda etki yapan resmi ilanların kesilip elektronik ortamda yayınlanması ile ilgili konu ve icra ilanlarının da bu kapsamda yerel basına verilmemesi durumu değerlendirildi. Bu durumun yerel basına vurulan ciddi bir darbe olduğuna vurgu yapıldı.

3. Federasyon üyesi olmayan bir meslek örgütünün daha önce Federasyon Yönetim Kurulu kararı ve Başkanlar Konseyi kararı olmasına rağmen dış kaynaklı bir vakıfla ilişkisinin sürmesi, ayrıca bu meslek örgütünün Anadolu’da temsilcilik bazında girişimde bulunmasının üye meslek örgütlerinde rahatsızlık meydana getirdiği görüşlerine yer verildi.

4. Yapılan 30.Başkanlar Konseyi toplantısında mesleki sıkıntılar ve önündeki engellerin dile getirilmesi ve çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi noktasında önemli adımlar atıldı.

5. KKTC’de devam eden müzakerenin bir an önce Kıbrıs Türk Halkı lehine sonuca kavuşturulması ve yavru vatanın dünyadaki tüm ülkeler tarafından tanınması istendi. Bu konuda Türkiye Gazeteciler Federasyonu nezdinde Anadolu basınının KKTC’nin yanında olduğuna bir kez daha vurgu yapıldı.

 TGF konseyi bildirgesinin son bölümünde Zonguldak’taki maden faciasında hayatlarını kaybeden otuz işçiye tanrıdan rahmet ailelerine başsağlığı dileğinde bulunuldu ve bu tür iş kazalarının bir kez daha yaşanmaması için gerekeli önlemlerin alınması gerekliliğine vurgu yapıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir