İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köylüler izinsiz dolguya tepki gösterdi…

Samandağ’a bağlı Tekebaşı ve Meydan köylerinde kurulmak istenen Rüzgar Elektrik Santrali’nin malzemelerini taşımak için Asi Nehri yatağına dolgu yapmak isteyen şirket yetkililerine köylüler tepki gösterdi.
 
Samandağ Belediye Başkanı Mişat Nehir, köylülerin şikayeti üzerine olay yerine geldi. Nehir, yaptığı araştırmalar sonucunda Rüzgar Enerjisi Santrali yapan şirketin DSı’den izin almadığını, yasal olmayan hiçbir çalışmaya izin vermeyeceklerini söyledi. ılçede daralan tarım arazilerini korumak için büyük çaba gösterdiklerini ifade eden Nehir, ”ılçemizde rüzgar enerji santrali yapan şirket yetkilileri, hiç bir resmi kurumdan izin almayarak Asi Nehri yatağına melzemelerini taşımak için hafriyat ve dolgu yapmalarına tanık olan köylüler bize şikayetçi oldular.
 
DSı yetkililerini arayarak bunların izin alıp almadıklarını sordum. DSı, hemen olay yerine kurumun avukatları şükran Dağ ile çetin Sakallı’yı gönderdi. Onlar da şirket ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler. Asi Nehri yatağına izinsiz dolgu yapmak isteyen şirketle ilgili gerekli yasal işlem başlattık” dedi.
 
Bu arada, Yeşilada köyünde yeni köprüde toplanan köylüler, doğayı, çevreyi ve insan sağlığını tehlikeye atacak hiçbir çalışmaya izin vermeyeceklerini belirterek, tepkilerini gösterdiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.