İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kültürel önceliğimiz değişti…

çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (çEKüL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Antakya’ da bugüne kadar yapılan projelerin hayata geçirilememesinin, siyasi ortamın kültürel önceliği ile ilgili olduğunu belirterek, “Bugün siyasi ortamın kültürel önceliği de değişmiştir” dedi.
Sözen, Antakya Belediye Meclis salonunda düzenlenen toplantıda, Hatay’ın tarihini ortaya çıkarma adına valilik, belediye, üniversite ve diğer kurum ile sivil toplum örgütlerinin bugüne kadar yapılan çalışmalarda nerde olduklarını anlamak ve bugüne kadar yaptıkları çalışmaların ne işe yarayacağını tartışıp somut adımlar atmak kentte bulunduğunu söyledi. Hatay’ın tarihi dokusuna sahip çıkılması gerektiğini belirten Sözen, şöyle konuştu: “Antakya’da bugüne kadar yapılan projelerin hayata geçirilememesi, siyasi ortamın kültürel önceliği ile ilgili.
Bugün siyasi ortamın kültürel önceliği de değişmiştir. Bunun yanı sıra Hatay’da tarihi kültürün gelişmemesinde en çok sorun olanların başında üniversite geliyordu. Ancak rektörle görüştük ve bugünden itibaren üniversitenin tarihle ilgili bağının kurulacağını söyledi. Mevzuatların gelişmelere engel olduğunu düşünenler var. Siz iyi işler yapmak isterseniz, mevzuatlar size engel olamaz. Bugün düzenlenen ‘Kültür Yürüyüşünde’ bizimle birlikte yürüyen Antakyalılara güvenerek, bize engel olan mevzuatı dahi değiştirebileceğimize inanıyorum. çünkü yaratılmış şansı doğruya çevirmediğiniz zaman, ona ihanet etmiş olursunuz.”
 
Sözen, Antakya dışındakileri de bu sürecin içine katmak gerektiğini dile getirerek, “Kentte yaşayan Antakyalılar ile Türkiye ve dünyada yaşayanların envanterini yapmaya başlamış bulunuyoruz. Yürüdüğümüz bu yolda bizlere nasıl yardımcı olabileceklerini belirleyeceğiz ve onları da bu sürecin içine dâhil edeceğiz. Antakya’da yeni bir resim oluşturacağız ve oluşturmak istediğimiz bu resimde vali, belediye başkanı ve rektör resmin ana karakterleri olmalıdır. Diğer kurumlar katılıyoruz diye bilirler ama bu üç isim resmin kendisi olmalıdır” diye konuştu. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise ilin tarihini ortaya çıkarmak noktasında, söylemden eyleme geçme ve somut bir plan yapma aşamasına artık gelindiğini söyledi. Toplantıya Antakya Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. şerefettin Canda, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.