İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kurbanlık Fiyatları Artacak…

  Et fiyatlarında yaşanan artış yaklaşan kurban bayramı öncesinde tedirgin etmeye devam ediyor. ülke genelinde küçükbaş hayvan varlığında yaşanan azalma yanı sıra ihracat alanındaki genişleme kurbanlık hayvan fiyatlarının ikiye katlanmasına neden olacağı öngörülüyor. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, iç piyasada küçükbaş hayvan varlığının giderek azaldığını buna ek olarak komşu ülkelere ihracat yapıldığını söyledi. Hamurcu, “ülkemizde küçükbaş hayvan varlığının yüzde 50’lere gerilemesi, özellikle damızlık koyun sayısında büyük azalma olması, bilinçsiz hayvancılık politikasının yürütülmesi ve komşu ülkelere resmi ve gayri resmi giden küçükbaş hayvanlarımızın sayısındaki artış gibi nedenler fiyatları rekor seviyede artırdı” dedi. Geçen yıl kilogramı 5–6 lira arasında satılan canlı kurbanlıkların toptan fiyatının, bu yıl şu anki fiyatların devam etmesi durumunda 12 lirayı bulacağını ifade eden Hamurcu “Kasaplar hayvan bulmakta zorlanıyor” dedi.
Geçen yıl 250–300 lira arasında olan kurbanlık koyun fiyatlarının, bu yıl 500–600 lira arasında olmasının beklendiğini ifade eden Havyan tüccarları ise “şu an küçükbaş hayvanların kilosunun toptan satış fiyatı 9,5 lira. Son tüketiciye gelene kadar bu fiyat artıyor. Biz de bu artıştan memnun değiliz. Bize bu artış zarar veriyor” şeklinde konuştular. Bu sene kurban kesenlerin sayısında en az yüzde 40 azalma olacağını tahmin ettiklerini kaydeden tüccarlar, “Zaten piyasada kurbanlık küçükbaş hayvan sayısı da yüzde 50 oranında düşecek. Küçükbaş hayvan bulmakta büyük sıkıntı yaşanacak” dediler.
 
Bu arada bazı vatandaşların kurbanlık hayvanlarını daha bugünden satın aldıkları gözleniyor. Bugünden almanın fiyatlara yansıyacağını düşünen vatandaşlar, kurban bayramına yaklaştıkça fiyatların daha da artacağına işaret ettiler. Kurbanlık hayvanı bugünden satın alan bir vatandaş, “Benim bahçeli evim var. ıki adet koyun aldım. Ev artığı yemeklerden ne artarsa onlara yedirip besleyeceğim. Bayrama kadar iyice beslenirler” dedi. Tanesini 400 liradan aldığı iki adet küçükbaş hayvanın kurban bayramıyla birlikte fiyatlarının 600–700 liraya çıkacağını tahmin ettiğini söyleyen vatandaş, Kurbanlık hayvanların erkenden alınmasının avantajlarına dikkat çekti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir