İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuseyri: Çok olumlu gelişme…

TOBB Yönetim Kurulu üyesi, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Türkiye Suriye arasındaki vizenin kaldırılmasının Hatay için çok olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.
 
Yaptığı yazılı açıklamasında, TOBB Heyetiyle birlikte Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün katılımıyla 16 Mayıs’ta şam’da gerçekleşen Türkiye-Suriye ış Forumu’nda, Türkiye-Suriye arasındaki vize işleminin kalkacağı sinyalini alarak tüm basınla paylaştığını hatırlatan Mehmet Ali Kuseyri, ‘ Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın, Türkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırıldığı açıklamasıyla, çok büyük bir mutluluk yaşadıklarını vurguladı.
 
Mehmet Ali Kuseyri, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hatay’ımız için çok olumlu bir gelişmedir. ılimiz artık çok önemli bir sürecin içine girmiştir. Bizim halkımız asırlar boyu bir arada, iç içe yaşamışlar ve ortak bir tarihi paylaşmışlardır. Kısa bir fetret döneminden sonra tekrar halkımızı kaynaştıracak olan bu tarihi adımı, geleceği inşa edecek önemli adımlar olarak görüyoruz. Böylece iki ülke halkıda kendi ülkeleri gibi hiçbir engel olmadan, hiçbir vize olmadan ziyaret edebileceklerdir.
 
Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla akrabalarıyla bayramlaşmak isteyen halkımız için çok büyük bir müjdedir. Bayramda Suriye’den Hatay’a 38.000 kişinin geleceği tahmin edilebiliyordu. Vizenin kalkmasıyla bu sayının daha da çok artacağını ümit ediyorum’.
 
ESNAFA BAYRAM HEDıYESı…
 
TOBB Yönetim kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, bu kriz ortamında vize sorununun çözümlenmesi Antakya esnafına bir bayram müjdesi olduğunu kaydederken, açıklamasını şöyle noktaladı: “Bu sayede kriz dönemindeki esnafımız gün yüzü görecek ve çarşı pazarımız hareketlenecektir.
 
Bu esnafımız için çok büyük bir bayram hediyesidir. ınşallah gelecek hepimiz için, iki ülke için de bölgemiz için de daha parlak olacaktır. Vizesiz ve harçsız geçiş uygulaması, ılimiz ve Bölgemiz ekonomisine katkı sağlayacak, bu uygulama, turizmi ve ticareti de canlandıracaktır. Suriye’den Hatay’a, Hatay’dan Suriye’ye her gün binlerce kişi taşınması mümkün olacaktır.
 
Yolcu yoğunluğunun; bölge turizmine, havayolu taşımacılığına ve dolayısıyla da ekonomiye canlılık getireceği kanaatindeyiz. Hatay Havaalanının açılması ile yerli ve yabancı turistlerin ılimizi ziyaretleri sırasında, Suriye’nin yakınlığı nedeniyle genellikle gezi programlarına Suriye’yi de eklemeleriyle ilimize gelen turist sayısında olumlu yönde artışlar olacaktır.  
 
Ekonomik krizin yaşandığı şu günlerde bu olumlu gelişmeyle, Suriye ile Ticari işbirliği hacminin giderek daha da artırılması, enerji işbirliğinin geliştirilmesi, elektrik, doğal gaz, su ve bunun birçok konunun daha da pekişeceği ve ekonomimize önemli katkılar sağlayarak sınır ticareti konusunda iş adamlarımızın mağduriyetleri de ortadan kalkacaktır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir