İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lekesiz’den ABıGEM’e Ziyaret

 
Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Avrupa Birliği ış Geliştirme Merkezi (ABıGEM) Hatay bürosunu ziyaret etti. 
 
 
 
H.Bozok
 
 
 
ABıGEM ıl Koordinatörü Yeşim Uçtum, ABıGEM Hatay’ın ilde yürüttüğü çalışmalar konusunda, Vali Lekesiz ve katılımcılara bilgiler verdi. 
 
 
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), yerel odalar ve yerel paydaşlar tarafından desteklenene ABıGEM’in hedefinin Küçük ve Orta Büyüklükteki ışletmeler (KOBı) için elverişli çevre oluşturmak olduğunu kaydeden Uçtum, verecekleri eğitim, proje geliştirme ve danışmanlık hizmetleri ile KOBı’lere rekabet gücü kazandırmayı amaçladıklarını belirtti. 
 
 
 
Uçtum, geliştirilen projelerde verilen eğitimler sonrası ortaya çıkacak kalifiye elemanlarla işverenleri biaraya getirmek üzere bir “Hatay ınsan Kaynakları Platformu” kurmayı amaçladıklarını da dile getirdi.
 
 
 
Hatay ABıGEM’in paydaşlarından ve kurucularından olan ATSO Başkanı Hikmet çinçin, Türkiye genelinde Trabzon ve Kocaeli gibi çok başarılı olan ABıGEM’lerin yanısıra, Adana ve Gaziantep gibi başarısız olan ABıGEM’lerin de bulunduğunu ifade ederek, Antakya ofisinin kuruluşunda daha önce kurulan ofislerin başarı ve başarısızlık öykülerini inceleyerek, buradan elde ettikleri verilerle bir yol haritası oluşturarak yola çıktıklarını kaydetti.
 
 
 
Trabzon ve Kocaeli gibi başarılı olmuş ofislerin eğitim desteklerini de arkalarına alarak, sundukları profesyonel eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile Hatay’ın Küçük ve Orta Boy ışletmelerinin ( KOBı) potansiyellerini geliştirmelerine ve rekabet seviyelerini gerek ulusal gerekse uluslararası piyasalarda artırmalarına yardımcı olmak amacıyla faaliyeler yürüttüklerini kaydeden çinçin, HESOB ve Hatay ABıGEM işbirliğiyle geliştirdikleri “Hand Made Hatay” projesi ile Avrupa Birliği Hibe Destek Programlarından 7 milyon Euro’luk bir hibe desteği kazandıklarını ifade etti.
 
 
 
Ziyaretin kendilerine sinerji ve moral vereceğini dile getiren çinçin, ziyaretinden ötürü Vali Lekesiz’e teşekkürlerini iletti.
 
 
 
Ziyarete, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin, ışKUR ıl Müdürü Ahmet Bulanık, Kültür ve Turizm ıl Müdürü Aysun çakar çelenk, Hatay Spor Hizmetleri ve Spor ıl Müdürü Emrullah Taşkın ve Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB)Başkanı Abdulkadir Teksöz ve bazı davetliler katıldı. 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir