İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müze Protokolü ımzalandı…

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay’ın kültürel mirasını bir anne şefkatiyle geleceğe taşımaya çalıştıklarını söyledi. 
 
 
 
 
AA
 
 
 
 
Lekesiz, Eski Antakya Belediye binasında düzenlenen “Antakya Belediyesi Aysel Sabuncu Kent Müzesi”protokol imza töreninde, kentin çok zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu, gelecek adına kaygı duyan her insanın, bu mirasa sahip çıkması gerektiğini kaydetti. Kentin sahip olduğu kültürel mirasa sahip çıkmanın geleceğe sahip çıkma anlamına geldiğini belirten Lekesiz, ”Bugün kültürel bir mirasa sahip çıkma adına önemli bir işe imza atıyoruz. Kültürel mirası bir anne şefkatiyle geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Kentlerin hafızası olan bir kurum olan müzelere bir yenisini daha ekleyeceğiz. Bu kente güzel bir eser kazandırılması adına emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu. 
 
 
 
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, kentin tarihi dokusunu koruma adına yapılacak bu işin, çok değerli olduğunu, yapının kentte önemli katkı sağlayacağını söyledi. 
Yapılacak kent müzesinin rölöve ve restorasyon işinin belediye tarafından yapılacağını ifade eden Savaş, müzenin tefrişatını da hayırsever Aysel Sabuncu’nun üstleneceğini, ortaya çok güzel bir eser çıkacağına olan inancının tam olduğunu kaydetti. 
Hayırsever Sabuncu da, bir Antakyalı olarak memlekete faydalı bir eser kazandıracak olmaktan dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu, gücünün el verdiği müddetçe kente hizmet etmek istediğini söyledi.Konuşmaların ardından Vali Lekesiz, Başkan Savaş ve Hayırsever Sabuncu kent müzesinin protokolünü imzaladı. 
 
 
 
 
Törene, AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, CHP Milletvekili Hasan Akgöl, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, siyasi parti temsilcileri, farkı din temsilcileri, Antakya belediye başkan yardımcıları ve davetliler katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir