İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okul Öncesine UNICEF Desteği…

Milli Eğitim Bakanı Nimet çubukçu, Okul öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi projesinin eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması açısından önemli bir faktör olduğunu söyleyerek, “Bu projeyle okul öncesi eğitimi almış çocuklarla almamış çocuklar arasında oluşan büyük farklılıkların, dezavantajların aşılarak, ileride doğabilecek büyük risklerin önlenmesi hedeflendi” dedi.    
çubukçu, 15 bin 356 kadrolu okul öncesi öğretmen ataması yaptıklarını, 32 pilot ilde erken çocukluk dönemi eğitimi başlattıklarını belirterek, okul öncesi eğitim çalışmalarının diğer adımlarından birinin de bu proje olduğunu söyledi.
 
Bakanlıkta yaptığı basın toplantısıyla Okul öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi projesini tanıtan çubukçu, projeyle okul öncesi eğitiminin geliştirilmesi için AB uygulamaları ile uyumlu stratejilerin ortaya konmasını desteklemek ve okul öncesi eğitim hizmetinin yaygınlaştırılmasının amaçlandığını bildirdi.
 
çubukçu’ nun verdiği bilgiye göre, bütçesi Avrupa Birliği Katılım öncesi Mali ışbirliği fonları ve UNICEF katkısı ile toplam 16.27 milyon Euro olan projede, özellikle kırsal kesimde ve kentsel gecekondu bölgelerinde yaşayan 36-72 ay arası çocuklar ve aileleri, okul öncesi eğitim hizmetlerine yönelik iş arayan işsiz kadınlar, okul öncesi eğitim ve toplum temelli gündüz bakım hizmeti sunan okul müdürleri, öğretmenler, eğitimciler hedef kitlesi olarak belirlendi.
 
Projeye, eğitim ve öğretim kurumları, kamu yararına hizmet veren sivil toplum tüzel kişileri, yerel yönetimler, devlet teşekkülünde olmayan araştırma enstitüleri ve uluslar arası kuruluşlar başvurabilecek.
 
Proje kapsamında toplum temelli gündüz çocuk bakım ve okul öncesi eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanlığı kurumlarının kapasite ve programları geliştirilerek 10 ilde (Van, Erzurum, Ağrı, şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Hatay, Mersin, Ankara, ızmir) pilot uygulama yapılacak.
 
16 pilot ildeki (ıstanbul, Van, Erzurum, Ağrı, şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Adana, Hatay, Mersin, Ankara, Yozgat, Konya, Ordu, ızmir) ilköğretim okulları bünyesindeki okul öncesi eğitim sınıfları ve devlet okul öncesi okullarına ise, ekipman, eğitim materyali ve mobilya sağlanacak.
 
Projeye başvurular, 23 Kasım tarihine kadar kapalı zarf içerisinde iadeli taahhütlü posta veya özel kargo şirketi ile Merkezi Finans ve ıhale Birimi’ ne gönderilecek veya elden teslim edilecek

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir