İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ölmeden Önce Bir Okul Daha…

      Türkiye Büyük Millet Meclisi üstün Hizmet ödülü’ne layık görülen Hataylı hayırsever Bedii Sabuncu, yaptırdığı 5 okul ve sayısız dersliğin yanı sıra tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfına (TEV) bağışladığını belirtti.
 
     Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Batıayaz köyünde oturan Sabuncu (82), yaptığı açıklamada, eğitime büyük önem verdiğini belirterek, 1989 yılından bu yana sürekli okul yaptırmaya ve eğitimle ilgili eksiklikleri gidermeye çalıştığını söyledi.
 
      ılerlemiş yaşına rağlen eğitime desteklerinin devam edebilmesi için sürekli yüzdüğünü, spor yaptığını ve dengeli beslendiğini vurgulayan Sabuncu, asla et yemediğini ve sağlık kalmaya çalıştığını kaydetti.
 
      ıstanbul üniversitesi ıktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Hatay, Antalya ve ıstanbul’da çeşitli işlerde çalıştığını ve belli bir birikim elde ettiğini ifade eden Sabuncu, şöyle devam etti: ”Yıllardır çalıştım ve iyi bir birikim elde ettim. Artık ülkem için bir şeyler yapma sıram gelmişti. Ben de ülkenin geleceği için en önemli konu olan eğitime yardım yapmaya karar verdim. Bunun için 1989 yılında kolları sıvadım. Derslik yapımıyla başladığım hayır işinde bugüne kadar 5 okul ve sayısını bilmediğim kadar derslik ile spor salonu ve öğrenci yurdu yaptırdım. Eğitime açılan okullarımın da hepsini sık sık ziyaret ederek eksikliklerini gideriyorum. 1994 yılında eğitime hizmetlerinin kalıcı olması için tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) bağışladım.
 
     ölümümden sonra da eğitime katkım devam edecek. Gelirimin yüzde 20’si TEV bünyesinde kurulan Bedii Sabuncu Vakfına, kalanı ise bugüne kadar eğitime kazandırdığım okullara aktarılacak”
 
Asla ferdi yardım yapmam…

     ”Asla bir dilenciye para vermem” diyen Sabuncu, yaptırdığı okullar ve öğrencilere verdiği burslar dışında hiç kimseye ferdi bir yardımda bulunmadığını kaydetti. Bazı kişilerin kendisini sık sık rahatsız ettiğini ve yardım talebinde bulunduğunu belirten Sabuncu, ancak bu isteklere karşılık vermediğini söyledi.
 
     Yaptırdığı okullarda eğitim gören öğrencilerin sık sık kendisini ziyaret ettiğinin altını çizen Sabuncu, ”Bugüne kadar hiç evlenmedim ama yaklaşık 4 bin çocuğum var, çok mutluyum” diye konuştu. ımkanı olan herkes eğitime yardımcı olması gerektiğini vurgulayan Sabuncu, devletin eğitime para yetiştiremediğini, bu konuda hayırseverlere büyük ihtiyaç olduğunu söyledi.
 
 Kız çocukları okumalı…

 ölene kadar ve öldükten sonra da eğitime katkılarının devam edeceğini ifade eden Sabuncu, şuan Güneysöğüt beldesinde bulunan ilköğretim okuluna ek derslik inşaatının devam ettiğini kaydetti.
 
    Hedefinin ölmeden önce bir okul daha yaptırmak olduğunun altını çizen Sabuncu, bunun için Hatay’ın Yayladağı ilçesinde Kız Teknik Okulu açmayı hedeflediğini, kız çocuklarının eğitimine büyük önem verdiğini söyledi.
 
    TBMM üstün Hizmet ödülü almaktan büyük gurur duyduğunu belirten Sabuncu, ”Beni bu ödüle aday gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar sayısız ödül aldım. Ancak hiç bu kadar mutlu olmamıştım” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir