İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öz’den Lekesiz’e Ziyaret

Amasya Valisi Abdil Celil öz, Amasya Belediye Başkanı Cafer özdemir ve Amasya ıl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya Vali M. Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etti.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Heyeti ilimizde görmekten ve ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Lekesiz, kabulde yaptığı konuşmada, Amasya Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Korosu’nun bugün saat 20.30’da Kültür Merkezi’nde Hataylı sanatseverlerle buluşacağını söyledi.
 
 
 
“Amasya ve Hatay Pek çok Açıdan Benzerler”
 
 
 
Amasya’nın ve Hatay’ın tarihi ve kültürel açıdan pek çok benzerliği bulunduğunu ifade eden Lekesiz, “ıki ilimiz de binlerce yıllık tarihi ve kültürel değerlere sahip. Uygarlıkların buluştuğu kavşak noktası, medeniyetlerin adeta geçit resmi yaptığı iller. Bugün gün boyu sizlerle birlikte olacağız. ılimize hoş geldiniz.’dedi.
 
 
 
“Hoşgörü, Birlik ve Beraberlik Hatay’da çok Daha Zengin”
 
 
 
Amasya Valisi öz de iki ilin benzerliğine değinerek, “ıki ilimiz de insanların inanç yapısı, etnik kökeni ne olursa olsun hoşgörü, birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığı bir yer. Ancak bu Hatay’da çok daha zengin. çünkü burası Doğu, Batı, Kuzey Güney geçiş noktasında.  Tarihi ve kültürel yapısı, inanç yapısı, en barizi de mutfak kültürü ile medeniyetlerin bileşkesi olan ve bunu çok güzel taşıyan bir il Hatay. Ulusal ve uluslararası etkinliklerde Medeniyetler Korosu’nun muhteşem konserlerinde bunu canlı olarak bizzat yaşıyoruz.’diye konuştu.
 
 
 
“ıyi ıdarecilere ıhtiyaç Var”
 
 
 
Amasya Belediye Başkanı Cafer özdemir ise, ülkemizin her tarafının ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu vurgulayarak, “Ancak bu güzellikleri ortaya çıkartmak ve insanlarla paylaşmak anlamında iyi idarecilere ihtiyaç var. Amasya’da bize rehber olan, kültür turizminde çığır açan Valimiz Sayın Lekesiz ve ilimizde güzel hizmetlere imza atmaya devam eden Valimiz Sayın öz gibi Devlet büyüklerimizin güzel çalışmaları neticesinde, bu cennet vatanın sahip olduğu güzellikler insanlarla buluşmaya devam edecektir.’diye konuştu.
 
 
 
Vali Lekesiz ziyaretin anısına konuklarına ilimize özgü ürünlerden oluşan hediye sepeti verirken, Amasya Valisi öz de Lekesiz’e Amasya’nın tarihinin resmedildiği el yapımı anı tabağı hediye etti.
 
 
 
Vali Lekesiz konuklarına tarihi Valilik binasını ve Valiliğin 2.katında yer alan  ‘Hatay Devleti Müzesi’ni gezdirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir