İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Parka köklü değişimler…

Antakya Belediye Parkının çehresini değiştirecek proje Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan geçti. Belediye Parkında yapılacak olan yeni düzenlemelerin en geç bir ay içinde ihale edileceği edinilen bilgiler arasında yer alırken, çalışmaların ise yer tesliminden sonra 75 gün içinde bitirileceği bildirildi.
 
Yeni düzenleme çerçevesinde Parkın bir bölümüne 17 adet sergi satış kulübesi yapılacağı ayrıca edinilen bilgiler arasında yer alırken, tamamı ahşaptan yapılacak olan kulübeler de yerli ve yabancı turistlere yönelik Antakya üretimi ipek, defne sabunu, nar ekşisi gibi yöresel malzemeler satılacak. Antakya Belediye Parkının çehresini değiştirecek proje ile ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, projenin tamamlanması ile birlikte Belediye Parkının gerek yerli, gerekse yabancı turistler ile kent halkına yakışır bir görünüm kazanacağını söyledi.
 
Doğa ile bütünleşen malzeme kullanılacak…
 
Park düzenlemesinin teknik ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş şunları söyledi: “Hazırlanan yeni projede parkın ön kısmına iki ayrı yerden girişi bulunan kapı(tak) yapılacak. Parkın giriş bölümünde yapılacak peyzaj düzenlemesinde doğal taş parke, vakumlu beton traverten, andezit kaplama gibi doğayla bütünleşen, çevre dokusuna uygun malzemeler kullanılacak.
 
Ayrıca Yeşiltepe Gazinosunun arka kısmına düşen yürüyüş yolu güzergâhı boyunca özellikle yabancı ve yerli turistlere yönelik içinde ipek, defne sabunu, nar ekşisi gibi yöresel malzemelerin satışa sunulacağı, 2×2 metre ebadında, ahşap görünümlü 17 adet sergi satış kulübeleri bulunacak. Yine parkın girişinde içinde havuz, süs bitkileri, ağaç kaplamalı yürüyüş yollarının olduğu yeni bir düzenleme yapılacak.
 
Projenin şu anda ihale süreci devam ediyor. 1 ay içinde ihale süreci tamamlanacak. ışin teslimi ile birlikte projenin tamamlanma süresi ise 75 gün olarak planlandı. Proje tamamlandığında şehrimize gelen gerek yerli ve yabancı turistlere gerekse kent insanımıza layık bir park olacağına inanıyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir