İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Payidar Olamazlar

Adalet Bakanı Ergin, “şehitlerin yakınlarına, gazilerine yeterince değer vermeyen toplumlar, yönetimler, ilelebet payidar olamazlar”
 
 
 
AA 
 
 
 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “şehitlerin yakınlarına, gazilerine yeterince değer vermeyen toplumlar, yönetimler, ilelebet payidar olamazlar” dedi. 
 
 
 
Bakan Ergin, Hatay’da, Kıbrıs ve Kore’de Savaşanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin açılışını yaptı. 
 
 
 
Ergin, burada yaptığı konuşmada, gazilerin, kendilerinden sonraki kuşaklara, çocuklara anlatacak öyküsü olan kişiler olduğunu söyledi. 
 
 
 
Bu vatanda, bayrak altında huzur içerisinde yaşanılıyorsa bunun şehit ve kahraman gazilere borçlu olunduğunu ifade eden Ergin, şöyle devam etti: 
“şehitlerin yakınlarına, gazilerine yeterince değer vermeyen toplumlar, yönetimler, ilelebet payidar olamazlar. Bu kutsal vatan için gözlerini kırpmadan cepheye giden kahramanların geride bıraktıkları ve o muharebe sonrasında hayatına devam eden gazilerimizin kalan hayatlarını belli bir standartta geçirmeleri esastır.
 
 
 
 Bu esasa dönük olarak yapılan çalışmaları takip ediyoruz. 
şehit yakınları için kamuda istihdam sağlama olayı, bir yakını iken ikiye çıkarıldı. şehitlerimizin ailesinden 2 yakını istihdam ediliyor. Yine gazilerimiz ve şehitlerin özlük işlerini takip etmek için tüm Türkiye’de vilayetler nezdinde özel bürokratik birimler kuruldu. Buna rağmen problemler yok mudur, vardır. Ama bu yönde hizmeti daha da iyileştirmek için gayret sarf ediyoruz.” 
 
 
 
Ergin, derneğin hatıraları canlı tutmak, şehitlik ve gazilik ruhunu gençlere ve çocuklara aşılamak, uğrunda feda olunacak değerleri yaşatmak, sonraki kuşaklara bunu güçlü bir şekilde taşıyabilmek adına çok önemli hizmet vereceğini kaydetti. 
 
 
 
“Allah bu millete şehit ve gazi oluşturacak zemin oluşturmasın” diye konuşan Ergin, bunun mecbur kalındığında başvurulan bir yöntem olduğunu, ama bu milletin yeri geldiğinde vatan, bayrak, kutsal değerler, ülke ve millet için şehit olmasını bilen bir millet olduğunu söyledi. 
 
 
 
Konuşmaların ardından, Ergin, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve dernek başkanı Behçet Narin ile derneğin açılışını yaptı. 
Ergin, açılışın ardından kalp krizi sonucu hayatını kaybeden eski Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Seçkin’in cenaze törenine de katıldı. 
 
 
 
Cenaze törenine, Seçkin’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, CHP Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve belediye çalışanları katıldı. 
 
 
 
Ergin, daha sonra geçtiğimiz günlerde annesini kaybeden Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin şanverdi’ye de taziye ziyaretinde bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir