İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Prim Vermeyin

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “ınanç siyaseti bölünmelere yol açar ve biz bölünmeden yana değiliz. El birliğiyle Anadolu’yu bir barış denizine dönüştürmeliyiz.  Bölünmeden yana olanlar ise belli, bunlara prim vermeyin”
 
 
 
AA
 
 
 
Kılıçdaroğlu, Hatay’da Anemon Otel’de sivil toplum örgütü temsilcileri, ruhani liderler ve iş adamları ile bir araya geldi. 
 
 
 
Toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum öncesi Gaziantep mitinginde Suriye konusunda yaptığı konuşmayı dinleten Kılıçdaroğlu, bu konuşmanın unutulmaması gerektiğini söyledi. 
 
 
 
Suriye ile vizeler kalktığında hiç kimsenin itirazının olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, fakat bir sabah kalkıldığında tablonun değiştiğini, Suriye’nin bir numaralı düşman haline geldiğini söyledi. 
 
 
 
Hangi gerekçeyle böyle bir değişimin olduğunu soran Kılıçdaroğlu, “Dost yaratmak değil düşman yaratmak için sanki yola çıkmışız. Esnaf perişan, sanayici aynı durumda. ıki taraftaki akrabalar aynı durumda” dedi. 
 
 
 
Kılıçdaroğlu, sıfır sorun politikası ile yola çıkıldığını ancak sıfır komşu noktasına gelindiğini belirterek, artık komşu kalmadığını savundu. 
 
 
 
Hükümetin izlediği Suriye politikasının Türkiye’ye zarar verdiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, Irak ve ıran politikalarını da doğru bulmadıklarını, bu ülkelerden artık tehdit alındığını söyledi. 
 
 
 
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 
“Siz hiç böyle dış politika gördünüz mü- Ortadasın her taraftan tehdit alıyorsunuz ve size dersi beyzbol sopasıyla veriyorlar.
 
 
 
 Biz bunu da unutmadık. Askerlerinizin kafasına çuval geçirilecek tık yok, ‘Efendim ben Suriye’ye demokrasi getireceğim.’ Bu olmaz arkadaşlar. Bir yere kan ve gözyaşıyla demokrasi götüremezsiniz. Demokrasiyi özgürlükle, barışla, barış ve demokrasi söylemleriyle götürürsünüz. Kan ve gözyaşıyla nerede demokrasi olur. ‘Efendim Suriye’de demokrasi yokmuş.’ Suudi Arabistan’da mı demokrasi var- Katar’da mı demokrasi var- Hangi Orta Doğu coğrafyasında demokrasi var.”
 
 
 
Konuşması sırasında bir katılımcının “Türkiye’de de yok” demesi üzerine Kılıçdaroğlu, “Vatandaşımın dediği gibi Türkiye’deki demokrasi de sorgulanır ayrıca” ifadelerini kullandı. 
 
 
 
Gazetecilerin, aydınların, öğrencilerin, eleştirenlerin hapse atılıp, sonra “Suriye’de demokrasi yok. Ben oraya savaş ilan edeceğim” denildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Sen önce kendine bak kardeşim. Senin ülkende demokrasi var mı yok mu-“ diye konuştu. 
 
 
 
Kılıçdaroğlu, kimliği ve inancı ne olursa olsun her yurttaşın başının üstünde yeri olduğunu belirterek, “Bizim kitabımızda ayrılık gayrılık yoktur. ınançlar açısından, kimlik açısından insanları ayırmak bu ülkeye yapılmış en büyük ihanettir” dedi.  Kılıçdaroğlu, çatışmadan ve kanla beslenmenin Ortaçağ politikası olduğunu belirterek, bütün bunların aşılması gerektiğini söyledi. 
 
 
 
Kılıçdaroğlu, Hatay’ı Türkiye’nin gözü gibi koruması gerektiğini belirterek, bu kentin barış, dostluk ve hoşgörünün merkezi olduğunu, Hatay’ın tarihinde büyük acılar yaşadığını, bu acıların bir barışı beraberinde getirdiğini ifade ederek, “Herkesin barışı istemesi, barışın evden başlayarak tüm dünyaya kadar yayılması gerekir” dedi. 
 
 
 
Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin komşuları ile sınırlarının çizildiğini ama insanlarının ayrışmadığını, bunun Hatay, Gaziantep ve Kilis için de geçerli olduğunu belirterek, barışın sadece kendi ilinde değil tüm bölgede istenmesi gerektiğini, kendilerinden Hatay’da miting yapılmasının istendiğini, ancak biraraya gelip konuşmayı tercih ettiklerini söyledi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir