İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rektör’ den Basına plaket…

Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder 20.yıl etkinlikleri kapsamında Hatay’ın sesi Basın mensuplarıyla yemekte bir araya geldi. Tayfur Sökmen Kampüsü Merkezi yemekhanede gerçekleşen buluşmaya Basın ılan Kurumu Hatay şube Müdürü Murat Uçar, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Antakya Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı Hasan Seyid Okay, ve Basın Mensupları katıldı. Canlı Müzik eşliğindeki yemek büyük bir beğeni topladı.

MKü Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, üniversitenin; akademik, idari kapasitesi ve fiziki alt yapısında meydana gelen gelişmelere bağlı olarak kaliteli bir eğitim kurumu olma yolunda geldiği mesafede başladığı noktadan fersah fersah ilerlediğini kaydederek, büyük bir birikimin ve dinamizmin doruğunda olmayı hedefleyen yönetim anlayışıyla bilişim ve iletişim alanında son derece hızlı gelişmelerin yaşandığı günümüzde, yükseköğretim kurumlarının da bu dinamizmin bir parçası olması gerektiğine inanarak bu önemli rolü benimseyerek bunun bilincinde olan gençler yetiştirmeyi hedef edindiklerini bildirdi.
 
Tayfur Sökmen Kampüsü’ nde ağırladığı Hatay’ın basın temsilcilerine hitaben yaklaşık 1 saat süren konuşmasında ılk kez 2011 yılı için, Akademik ve ıdari personeli ile öğrencilere yönelik memnuniyet anketleri uygulanarak ıç paydaş analizine dayalı Kurumsal öz değerlendirme Raporu yayınlandığını, Dış paydaş memnuniyet anketlerine dayalı analizler tamamlandığında Türkiye’de ilk kez bir üniversite tarafından dış paydaş görüşlerine dayalı Kurumsal öz değerlendirme Raporunun yayımlanmış olacağını belirten Rektör GüDER şöyle devam etti.“Demokratik ve katılımcı yönetim anlayışını benimsemiş üniversitemiz, akademik ve idari birimlerin görüşlerine önem vermekte, ‘Referans Fikirler Platformu’ gibi beyin fırtınası şeklinde yaptığı çeşitli toplantılarla öne çıkan tespitleri hayata geçirmektedir. 
 
Bu bağlamda birçok fikir alışverişinde bulunmanın bize sunduğu güzelliklerin sağlamasını yaptığımız tüm işlerde görmekteyiz. Basın, üniversitemizin kampüs dışındaki aynası, Hatay’la arasındaki köprüdür. ıletişimin çağın en önemli alanlarından biri olması, sorumluluklarımızı da bir o kadar artırıyor ve derinleştiriyor. Bu gelişiminin çok daha önemli bir meyvesi, daha güçlü bir kurumsal yapıdır. ıletişim dünyasının sorunları böylesi bir kurumsal yapıyı zorunlu kılmaktadır. üniversitemiz, bu kurumsal yapıyı inşa ederek sinerji ve güç birliğini yaratma yolunda işbirliği ve dayanışmanın sinyalini 20. yıl kutlamasıyla geniş bir kitleye vermiştir. Bugün bu çerçevede siz değerli basın mensuplarıyla bir araya gelmek istedik.”
Konuşmasında basının işlevlerine de dikkat çeken MKü üniversitesi Rektörü Salih GüDER söyle devam etti;
 
“ılimizde faaliyet gösteren bütün basın kuruluşlarına eşit mesafedeyiz ve tarafsızız. üniversitemizin kapıları, tüm bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerimiz her zaman basınımıza sonuna kadar açıktır ve açık olacaktır. Ayrıca basın bültenlerimiz aracılığıyla da faaliyetlerimizi ve çalışmalarımızı sizlere iletme gayretindeyiz.
Basın mensubunun mesleğin gerektirdiği dirayet ve bilgi ile donanmış olması, mesleğini sağlıklı bir şekilde icra edebilmesi gerekir. Aksi takdirde yeterli donanıma sahip olmayan bir basın mensubu, çok hür bir ortamda dahi otosansür sisteminin içine kolayca girebilir; hem de kendisini çok doğru ifade edemediği için hür olup olmaması çok da fark etmez. Bu yüzden çok iyi gazeteciler yetişmesi gerektiğini düşünüyorum. 
 
ılimizin, üniversitemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesiyle kalkınmasına önemli katkılar sağlayan basına verdiğimiz önem neticesinde üniversitemizde ıletişim Fakültemiz, ayrıca Antakya Meslek Yüksekokulu ile ıskenderun Meslek Yüksekokulu’nda “Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümleri”miz mevcut olup yüksekokullarımızda bu bölümlerde öğrenim gören öğrencilerimize web tasarımından haber yazımına, uluslararası ilişkilerden pazarlamaya uzanan geniş bir yelpazede dersler sunulmaktadır.”
 
Gazetemiz Asya Gazetesi ve Asya Radyo imtiyaz sahibi Tamer Kerimoğlu’ nun da hazır bulunduğu toplantıda baş başa görüşmede MKü Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder bu yıl radyo yayınına başlamış olduklarına vurgu yaparak Kerimoğlu’ nun Radyocu kimliğini öne çıkararak, siz radyomuzun ağabeyi konumundasınız ifadeleriyle bir mütevazilik örneği sergiledi. Rektör Güder Radyocuları en kısa sürede bir araya getirerek fikir alışverişinde bulunmayı da arzuladıklarını söyledi. Gazetemiz ve Asya Radyo imtiyaz sahibi Tamer Kerimoğlu da bu bağlamda kendilerine düşecek herhangi bir görevi yerine getirmekten gurur duyacaklarını ifade etti. Rektör Güder; Tayfur Sökmen Kampüsü’ nde akşam yemeğinde ağırladığı yerel ve yaygın basın temsilcilerine daha sonra katkıları anısına birer Plaket verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir