İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rektör’den anlamlı veda…

Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda 18 Ağustos tarihinde yitirdiğimiz Hatay’ın efsane öğretmeni Osman Ramazanoğlu’nun cenaze töreninde duygulu bir konuşma yaptı.

Rektör Canda konuşmasında “18 Ağustos 2010 çarşamba günü sevgili öğretmenimiz  Osman Ramazanoğlu’nu  edebiyete göndermenin, hüzün ve acısını hep birlikte yaşıyoruz.Antakya Lisesinin unutulmaz ‘’efsane’’ tarih  öğretmenimiz Osman Ramazanoğlu’nu yitirmenin acısını hep birlikte yaşıyoruz.

Yıllar yılı Antakya Lisesinde okuyanlar çok iyi bilirler ki; orada her zaman kendilerine dost olan bir ‘’Osman Hocaları’’vardır. Dara düştüklerinde yardım isteyecekleri ya da yardımlarına koşacak bir ’’Osman Hocaları’’ vardır.Osman Ramazanoğlu Antakya Lisesi ve Hatay tarihinde ‘’derin izler bırakmış’’ hocalarımızdan biridir.

Derslerini daima ciddiye almıştır. öğrencilerinin arasında ayrım yapmamıştır.ılçelerden, merkezden, il dışından olsun tüm öğrencilerini kucaklayıp bağrına basmış, herkesin Osman Hocası olmuştur.Osman Ramazanoğlu öğrencilerine tarih derslerini ’’ezber’’ yerine  ‘’tarih bilincini’’ verecek biçimde anlatmıştır.

Derslerini, tarihte ki ve geçmişte yaşanan ‘’ders verecek olaylarla’’süslemiştir.Osman Ramazanoğlu derslerini  ‘’ders kitabına’’ bağlı olmadan kendi bilgi ve kültürü ile yoğurarak, tarihsel olaylardan günümüze ‘’ders çıkaracak’’ biçimde anlatmıştır.Bu ders işleme yöntemi, günümüzde de çağdaş ileri ülkelerde uygulanan bir yöntemdir.Osman Ramazanoğlu, alçak gönüllü, büyüklük taslamayan, kendi dünyasında yaşayan bir öğretmen olarak da ‘’örnek insan’’dır.

Osman Ramazanoğlu, aydın bir öğretmendir ve ışığını tüm öğrencilerine etkili ve kalıcı bir biçimde yansıtmıştır. Bilgisini paylaşmakta cömerttir.Antakya Lisesinde okuyan öğrenciler, Osman Ramazanoğlu’ndan ders alan öğrenciler, tüm yaşamları boyunca bu farkı görmüşlerdir.
Osman Ramazanoğlu öğrencilerine  düşünmeyi, özgün olmayı, adaletli olmayı, özgüveni, tarihten ders çıkarmayı, vatan sevgisini, insan sevgisini, kalıcı bir biçimde öğretmiş.Ayrıca öğrenmeyi öğreterek hepimizin yolunu, ufkumuzu açmış, yüreklendirmiş, moral ve motivasyonumuzu  yükseltmiştir.

Bundan daha büyük öğretmenlik nasıl olsun !

Bir bilgi eksik kalırsa, bir biçimde öğrenilebilir. Kültür, görenek, toplumsal bilinç, insan sevgisi, vatan sevgisi, çalışma karar ve azmi, yüreklilik, adalet duygusu ve özgüven eksik kalırsa giderilmesi güçtür.Bu nedenle Osman Ramazanoğlu öğretmenimiz; o gencecik çağımızda bizlere yalnız tarih öğretmenliği yapmamış, aynı zamanda bizlerin düşünce dünyamızı etkilemiş, yolumuzu açmış, ufkumuzu genişletmiş, tarihteki olaylardan ders almamızı ve günümüze uygulamayı öğretmiştir.Bu nedenledir ki; Osman Ramazanoğlu gibi öğretmenlerimiz, Türkiye Cumhuriyetinin yarınlarına giden aydınlık yolda gençliğimizin Eğitim ve öğretim önderleri olarak, tarihteki yerlerini alacaklardır.

Geçmişte 1985 yılında Osman Ramazanoğlu öğretmenimiz ‘’Türkiye’de yılın öğretmeni’’ seçilmiş ve bunun onurunu yaşamış ve bizlere yaşatmıştır.Benim gibi Antakya Lisesi pansiyonunda da kalan, kırsaldan ve çevre illerden gelen ‘’pansiyon öğrencilerine’’ de ‘’babalık ‘’yapmıştır.
Bu unutulmaz emekleri için ne kadar şükran duysak azdır.

Burada şunu belirtmeliyiz ki, Osman Ramazanoğlu öğretmenimiz aslen  Adana Ramazanoğulları Beyliğine dayanan ve ardında birçok hayır eseri bırakan bir aileden gelmektedir. Ancak kendisi Hatay’ı ve Antakya’yı benimsemiş tüm yaşamını burada geçirmiştir.

Osman Ramazanoğlu ile yakın geçmişte yitirdiğimiz yine Antakya Lisesi ‘’efsane’’ öğretmenlerinden Fransızca öğretmeni Yusuf öCAL gibi; emeklerini ‘’halkımız çocukları için’’, bizler için, cömertçe harcayan ‘’toplum dertleriyle dertlenen ‘’  halkımız çocuklarına ayrımsız kucak açan, varsıl yoksul herkesin öğretmenliğini gönülden yapan, bu gönül dostu öğretmenlerimizin Antakya ve Hatay ilinde adlarının yaşatılması için Antakya Belediye Başkanlığı ve Hatay Valiliği’nin ilgili olacağına inanıyorum.

Sevgili öğretmenimiz Osman Ramazanoğlu’na Allah’tan Rahmet ve yerinin Cennet olmasını dilerim” dedi.                                   

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir