İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samandağ suya kavuşuyor…

ınşaatı bitip hizmete girdiğinde Antakya ve Beldeleri birlikte olmak üzere Samandağ ilçe merkezi ve çevresindeki 15 belde belediyesinin içme suyu sorununu kökten çözmesi beklenen Büyük Karaçay Barajı aynı zamanda 10,362 MW gücünde elektrik üretecek. 2014 yılının başlarında bitirilmesi beklenen Büyük Karaçay Barajının getirisi bununla da sınırlı kalmayacak.
 
Merkez ilçe Antakya’ya 25 Km uzaklıktaki Büyük Karaçay deresinin üzerinde Karaçay ve Seldiren derelerinin birleştiği yerde inşa edilecek olan Büyük Karaçay Barajı ayrıca 3554 Hektarlık arazinin yüksek basınçlı sistem ile sulanmasını da sağlayacak. Devlet Su ışleri Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığınca 38 milyon 414 bin lira proje bedeliyle ihale edilen Barajın gövde yüksekliği 105 metre olacak. ön yüzü beton kaplamalı olacak olan dev barajın dolgusunda ise kaya kullanılacak.
 
40 YILA KADAR SU SORUNU YAşANMAYACAK
Devlet Su ışleri Genel Müdürlüğünün de ihalesi için “Bu baraja bölgenin acil ihtiyacı var. Bir an önce yapılıp inşaatına başlanmalıdır” şeklinde görüş bildirerek ek ödenek istediği barajın 2014 yılı başlarında bitimiyle birlikte Antakya ve Samandağ başta olmak üzere çevreleyen yerleşim birimlerinin 40 yıla kadar içme suyu ve sulama suyu sorununu ortadan kaldıracak. Baraj inşaatıyla ilgili ön hazırlığın başlamasını büyük bir sevinçle karşılayan Antakyalılar yanı sıra yerel yönetimler baraj inşaatının bitirilerek hizmete gireceği günü sabırsızlıkla bekliyor. Dördü yüksek inşaat mühendisi, bir jeoloji, bir makine, bir harita kadastro, bir elektrik ve bir yüksek mühendis yönetim kadrosuyla inşaatına başlanan barajda çalışan kadronun baraj inşaatında en az 5 yıl deneyimli kişilerden oluşturulduğu ayrıca edinilen bilgiler arasında yer aldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir