İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

şampiyon avrupa yolcusu…

30 ağustos-12 Eylül tarihleri arasında ıtalya’nın Fermo şehrinde düzenlenecek olan Avrupa Yaş Grupları Satranç Turnuvası’na Türkiye milli takım oyuncuları arasında Hataylı sporcumuz, Türkiye’nin olimpiyat gururu ve Dünya Okullar arası Satranç Turnuvası’nda dünya ikinciliği elde etmiş olan Diyap Büyükaşık’ta yer alıyor.
 
Bugüne kadar birçok başarıya imza atan Büyükaşık Hatay’ın satranç başarılarına birisini daha eklemeye hazır durumda. Milli takım kampı yeni biten Büyükaşık’ın çalışma ve moral olarak hazır olduğu gözlendi. Diyap Büyükaşık Türkiye’nin büyük ustalarını yetiştirmek amacıyla oluşturulan ve özel olarak çalıştırılan ‘’milli takımın altın çocukları’’ arasında yer alıyor. Satranç kariyerinin en önemli başarılarına bu dönemlerde imza atan Büyükaşık milli takım antrenörleri ve Türkiye Satranç Federasyonu’nun gözünü doldurmasının yanında satranç ustası olma yolunda hızlı adımlarını atıyor.
 
Son dönemde ulusal ve uluslar arası alanda gösterdiği performansla dikkatleri üzerine toplayan Büyükaşık Dünyanın en büyük satranç turnuvaları arasında gösterilen Avrupa Yaş Grupları Turnuvasında geleceğin Kasparovlarına şah çekmeye hazır durumda. En son 2008-2009 ış Bankası Süper Ligi’nde masasında Türkiye şampiyonluğu elde eden Büyükaşık 2009 Türkiye yaş gruplarında Türkiye ikinciliği elde etmişti. ıtalya dönüşü yoğun bir gündemi bulunuyor. Bu yıl Ekim ayında Manisa Akhisar da düzenlenecek olan Dünya 16 Yaş Altı şampiyonasında milli formayı giyecek olan Büyükaşık ardından Kasım 2009 Dünya Yaş Gruplarında Türkiye adına bir zorlu mücadeleye daha girecek.
 
Diyap Büyükaşık’ın abisi, Harbiye Satranç Derneği As Başkanı, Hatay’ın seçkin antrenör ve sporcuları arasında bulunan Erkal Büyükaşık’ta konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Hatay satrancının Türkiye de saygın bir yere geldiğini bunun kanıtı olarak ta bu yıl Milli Eğitim Okulları Arası Türkiye şampiyonası’nın ıskenderun’da gerçekleştiğini Hatay satranç tarihinde ilk defa festival kapsamında Antakya Belediyesi Ulusal Satranç Turnuvası’nın yapıldığını, gelecek yıl bu turnuvanın Antakya Belediyesi Uluslar Arası Satranç Turnuvası olarak gerçekleştirileceğinin altını çizen Erkal Büyükaşık, Dünya Bayanlar şampiyonası’na (WCC)2010 yılında Hatay’ın ev sahipliği yapacak olmasının yanında ‘’Milli Takım Kampı’nın ‘’bu yıl üç defa Hatay da gerçekleştiğini örnek olarak verilebileceğini bu sayede fotoğraflarla takip ettiğimiz dünyaca ünlü oyuncuları artık masa başında görmeye başladığımızı bu durumun büyük bir gurur olduğunu vurguladı.
 
Satranç adına diğer illerin hayalinde yer alan bu güzelliklerin Hatay da yaşanmasının kesinlikle tesadüfü olmadığını Hatay adına yapılan bu çalışmaların Hatay Valiliği, Antakya Belediyesi, Hatay Gençlik ve Spor ıl Müdürlüğü, Mustafa Kemal üniversitesi ve ıl Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere, Hatay Satranç ıl Temsilciliği öncülüğünde Hatay satrancı adına gönül vermiş kulüplerle beraber daha büyük başarılara imza atılacağını bildirdi. Türkmen Büyük Usta GM Hanjar Odeyev’ in Federasyon tarafından ve Antakya Belediyesi sponsorluğunda Hatay satrancına özel antrenör olarak tahsis edilmesi ile beraber Hatay’ın artık önüne geçilemeyen gittikçe büyüyen çığ halinde Türkiye satrancında yer alacağını, bu çalışmaların bu şekilde devam etmesi durumunda Hatay’dan nice Diyap Büyükaşık’ların, Deniz Can Temizkan’ların Yaren Dağ’ların çıkacaklarına inandığını söyledi. Hatay satrancına bu denli gönül bağıyla bağlanan herkese teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir