İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Savaş; seli ekiplerle yönetti…

Başkan Savaş ; seli Belediye ekiplerinin başında kontrol altına almaya çalıştı. Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya’da yaşanan yoğun yağışlar nedeni ile meydana gelen sel taşkınları sonrasında hiç vakit kaybetmeden olay yerlerine gitti. Sabahın 4’den itibaren görevinin başında sel bölgesinde olan Başkan Savaş’a takdirler sürüyor…
 
 
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Antakya’da yaşanan yoğun yağışlar nedeni ile şehirde meydana gelen sel taşkınları sonrasında hiç vakit kaybetmeden olay yerlerine gitti.
 
 
Sel bölgelerine giden Başkan Savaş, belediye ekipleri tarafından yapılan çalışmaları bizzat yerinde inceledi.
 
 
Başkan Savaş, Belediye ekiplerinin çalışmalarını yakından takip ederek, bizzat olay yerlerinden verdiği talimatlarla da çalışmaları yönlendirdi.
 
 
Gün boyu kenti dolaşan Başkan Savaş özellikle su taşkını sebebiyle ev ve işyerlerini su basan konut ve işyerlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında ekiplere gerekli talimatları bizzat olay yerinden verdi.
 
 
öte yandan aşırı yağışların bugün gece ilerleyen saatlerde devam edeceği ve vatandaşların dikkali olması istendi.
 
 
**********************
 
 
Hatay’da, dün akşamdan itibaren etkili olan sağanak yağış Antakya’da hayatı olumsuz etkiledi.
 
 
Alınan bilgiye göre, kent merkezinde sağanak yağış sonucu, bazı mahallelerdeki ev ve işyerleri su baskınına uğrarken, birçok araç da yolda kaldı. Yağmur sularının oluşturduğu akıntı nedeniyle Asi Nehri’nin kenarındaki korkuluklardan bir bölümü yerinden çıktı, Saray Caddesi’nde de toprak kayması nedeniyle çökme meydana geldi.
 
 
Antakya Belediyesi ve itfaiye ekipleri tarafından ev ve iş yerlerindeki suların tahliyesine yardımcı olunduğu bildirildi.
 
 
“KRıZ MASASI” OLUşTURULDU
 
 
Sağanak yağışın yarattığı olumsuzluklar nedeniyle şu ana kadar herhangi bir can kaybı ve yaralamanın olmadığı, Belediye Başkanı Savaş’ın ev ve iş yerlerinde su baskını yaşanan bölgelerde incelemelerde bulunarak, çalışmaları koordine ettiği kaydedildi.
 
 
Açıklamada, belediyenin ilgili birim amirlerinden oluşturulan “Kriz Masası”nın saat 02.00’den itibaren görevinin başında olduğunu, ekiplerin tahliye işlemlerini sürdürdüğü bildirildi.
 
 
********************
 
 
şiddetli yağış Hatay’ı felç etti …
 
 
HATAY (ıHA) – Hatay’da gece geç saatlerde başlayan ve sabaha kadar devam eden sağanak yağış, bazı mahallelerde su baskınlarına neden oldu. Sel sularına kapılan otomobiller kullanılamaz hale geldi.
 
 
Kent genelinde çok sayıda evin sular altında kaldığı Antakya’da yağmurun dinmesiyle birlikte meydana gelen hasarda gün yüzüne çıktı. Kent merkezinde bulunan işlek caddelerdeki iş yerleri su baskınlarına maruz kalırken, dağ mahallelerinde ise sel suları büyük hasara yol açtı. Evlerini ve iş yerlerini su basan vatandaşlar, yağmurun dinmesiyle birlikte temizlik çalışmalarına başladı.
 
 
Trafik ekipleri, su baskını nedeniyle bazı yolları araç girişlerine kapatırken, belediye ekipleri de iş makineleri ile sel sularının getirdiği toprak nedeniyle kapanan yolları açmak için çalışma başlattı. Sel sularına kapılan çok sayıda otomobil taş yığınlarının altında ezilerek kullanılmaz hale geldi.
 
 
Otomobili sel sularına kapılarak parçalanan Ali Yavuz Atar, sabaha karşı sel sularının dağdan indiğini ancak otomobilini kurtarmak için hiçbir şey yapamadığını belirterek, yetkililerden yardım istedi.
 
 
öte yandan, ınönü ılköğretim Okulu’nun bahçesi sular altında kaldığı için öğrenciler okula giremedi ve bu nedenle okulda eğitim verilemedi.
 
 
********************
 
 
Hatay’da Yağış Etkili Oldu…
 
 
Sağanak yağış bazı mahallelerde su baskınlarına yol açtı. Yollar trafiğe kapandı, bazı ağaçlar devrildi. ılk ve orta dereceli okullar tatil edildi.
 
 
Antakya’da akşamdan itibaren etkili olan sağanak yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Birçok ev ve işyeri sular altında kalırken, çökmeler nedeniyle yollarda hasar oluştu. ılk ve orta dereceli okullarda eğitim yapılamadı.
 
 
Gece boyunca süren sağanak yağış, kent merkezindeki bazı mahalleleri su altında bıraktı.
 
 
Birçok ev ve işyerini su bastı. Elektrik kesintilerinin yaşandığı kentte, bazı araç sürücüleri, adeta göle dönen yollarda, mahsur kaldı.
 
 
Bağrıyanık Mahallesinde sele kapılan iki araç, bir binanın duvarına çarparak durabildi.
 
 
Sağanak yağışa hazırlıksız yakalanan vatandaşların imdadına, polis ekipleri yetişti.
 
 
Selin sürüklediği toprak nedeniyle trafiğe kapanan bazı yollar, Belediye ekiplerince açıldı. Yıldırım düşmesi nedeniyle bazı ağaçlar devrildi, okula gitmeye çalışan öğrenciler ve veliler zor anlar yaşadı.
 
 
Sümerler Mahallesinde, yağış nedeniyle meydana gelen toprak kayması sonucu bir ev çöktü.Birço evi su bastı.Maddi hasarlar oluştu.
 
 
Yağış nedeniyle Hatay Valiliği’nde ‘Kriz Masası’ oluşturuldu. Hatay Valisi Nusret Miroğlu, merkeze bağlı Madenboyu ve Tanışma köylerinde 15’er evin su baskını nedeniyle tahliye edildiğini söyledi.
 
 
Miroğlu, “Yine şehir merkezimizde biraz alt yapımızda biraz tahribatlar oldu. çünkü birçok evde su kanalizasyonlarını sular bastı. Birçok yerde yine dağlardan gelen sular evlere girdi.” diye konuştu.
 
 
Bu arada Samandağ ilçesinde sağanak yağış nedeniyle sebze ve meyve bahçeleri su altında kaldı.
 
 
Metrekareye 210 kilogram yağış düşen Hatay’ta ev ve işyerleri sular altında kaldı Hatay’da metrekareye düşen 210 kilogramlık yağış hayatı felç etti. Zemin katlardaki bir çok işyeri ve evi su bastı. önceki gün saat 19.00’da başlayan ve gece boyunca devam eden şiddetli yağış, bir çok semtte etkili oldu. Atatürk, Erler, ınönü ve Kurtuluş caddeleri sular altında kaldı, zemin katlardaki bir çok işyeri ve evi su bastı.
 
Hatay Valiliği’nin bahçesinde ise 50 santimetreye ulaşan su birikti. Vilayet binasındaki Milli Eğitim, Ulaştırma, Defterdarlık ve Nüfus Müdürlüğü personeli işyerlerine gitmekte zorlandı bir çok öğrenci de okuluna gidemedi. öğrencilerin izinli sayılacağı belirtilirken Harbiye caddesindeki Garnizon Komutanlığı’nın nizamiye girişindeki çam ağacına yıldırım düştü. Can kaybının yaşanmadığı olayda devrilen çam ağacı yola düştü. Nizamiye kapısında nöbet tutan askerler ise mucize eseri ölümden döndü. Emniyet Müdürlüğü’ne ait motorize ekipler sürekli devriye gezip vatandaşlara yardım etmeye çalıştı.
 
Kentte yağış ara ara şiddetini artırarak devam ederken Antakya Belediyesi ekipleri tıkanan logar kapaklarını açtı, itfaiye de sel sularının bastığı ev ve işlerlerini tahliye etmeye çalıştı. Sel sularıyla kaplı yollarda kalan vatandaşlar da polis panzerleriyle kurtarıldı. Suriye’ye baraj kapaklarının açılmaması için uyarı Hatay Valisi Nusret Miroğlu, Suriye ile görüşme yaparak Asi Nehri’ne su bırakan baraj kapaklarının açılmaması için uyarıda bulunacaklarını söyledi. Vali Yardımcısı ısmail Kara Başkanlığı’nda kriz masası oluşturulurken, 12 saatte metrekareye 210 kg. yağış düştüğü, bunun da uzun yıllar rekoru olduğu belirtildi. Kara, “Endişe edilecek bir durum yok. Ekiplerimiz gerekli çalışmaları yapıyor” dedi.
 
şu ana kadar yapılan incelemelerde merkeze bağlı Madenboyu köyünde 15 evin su baskını nedeniyle tahliye edildiğini ve büyükbaş hayvan telefi olduğunu ifade eden Kara, kent merkezinde kaç ev ve iş yerinin su bastığıyla ilgili çalışmanın sürdürüldüğünü kaydetti. Kara, belediye ekiplerinin yanı sıra, sivil savunma ve itfaiyenin de mağdur olan vatandaşlara yardım için çalıştığını sözlerine ekledi.
 
(aa)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.