İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Seçim Sonuçları Piyasaları Nasıl Etkiler…

Seçime iyimser giren para piyasaları, haftaya sıkıntılı başlıyor. ıktidar partisinin beklenilenin altında oy almasının etkisi ve dış piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmelerin piyasalara yansıması bekleniyor. ABD Hazine Bakanı Tim Geişner’ın bazı bankaların ciddi tutarda yardıma ihtiyacı olabileceğini söylemesinin ardından Asya borsalarında ciddi düşüşler yaşandı.
 
 
BORSADA SERT Düşüş!!

Bu gelişmenin ve seçim sonuçlarının piyasalar üzerinde kısa vadeli bir baskı oluşturması bekleniyor. Borsa güne yüzde 2.45 oranında düşüşle 25 bin puan sınırından başladı.
 
 
Uzmanlar, doların yeniden 1.75 liraya doğru hareketleneceğini öngörüyor. Ancak en güçlü beklenti bu hafta sonu yapılacak G 20 zirvesi! Her ne kadar zirvenin sonuç bildirgesi basını sızdırılmış olsa da piyasalar zirveden umutlu. Hafta sonu Avrupa gazeteleri G 20 zirvesinden 2 trilyon dolarlık destek paketi çıkacağını yazmıştı. 
 

Bu arada seçim sonrası imzalanmasına kesin gözüyle bakılan IMF anlaşması da Türkiye piyasaları için önemli bekletiler arasında yer alıyor.
 
 
Hükümetin bu yönde attacağı adımların orta vadede piyasaları olumlu etkelemesi bekleniyor. Ancak kısa vadede beklentiler şimdilik olumsuz!!!
 
 
 DöVıZDE GüNüN ıLK RAKAMLARI

 ıstanbul serbest piyasada dolar 1,7070, avro 2,2440 liradan haftaya başladı.  Kapalıçarşı’da 1,7000 liradan alınan dolar 1,7070 liradan satılıyor. 2,2340 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 2,2440 lira olarak belirlendi. Serbest piyasada önceki kapanışta doların satış fiyatı 1,6700 lira, avronun satış fiyatı ise 2,2250 lira olmuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir