İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sivas Katliamı Belgeseli: Menekşe…

Soner Yalçın’dan Madımak belgeseli; Menekşe’den önce…
 
Sivas katliamını anlatan “Menekşe’den önce” adlı belgesel film 2 temmuz 2012 Pazartesi günü bir özel gösterimle izleyici karşısına çıkıyor. Soner Yalçın’ın yönetmenliğinde hazırlanan belgesel  Beşiktaş MKM Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan gösterimine başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere birçok siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve akademisyen katılacak.
 
 
 
Soner Yalçın’ın Odatv davasından tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmeden önce kurgusunu ve çekimlerini tamamladığı belgesel film, henüz doğmamışken 14 yaşındaki ablası Menekşe’yi ve 12 yaşındaki ağabeyi Koray’ı kaybeden Menekşe’nin gözünden 2 temmuz 1993 tarihli Sivas Madımak vahşetini ve ardından yaşananları aktarıyor. 15 yaşındaki Menekşe, Sivas’ta çocuklarını kaybeden aileleri ve ölümden dönenleri tek tek arayarak Madımak’ın izlerini sürüyor.
 
 
 
Soner Yalçın odatv davasında tutuklu. Aynı davada yargılanan Nedim şener, Ahmet şık daha önce serbest bırakılmıştı. Daha sonra Müyesser Yıldız ’ında serbest bırakıldığı davanın bir sonraki 13’üncü duruşması 14 eylül 2012 tarihinde yapılacak. 
 
 
 
Soner Yalçın’ın “Menekşe’den önce” belgeseli ile ilgili sözleri ,“ınsanlığın en büyük ve tehlikeli hastalığı bellek kaybıdır. Unutturmamak bir gazetecinin görevleri arasındadır.
 
Madımak katliamını hafızalardan sildirmeyeceğiz. Unutturarak rahata ermek isteyenlere bu fırsatı vermeyeceğiz.
 
Menekşe’den önce bu amaçla hayata geçirildi. Ne yazık ki tam bitiremeden Silivri Cezaevi’ne atıldım.
 
şaşırmıyorum, Madımak gibi bir vahşeti yapanlar tarihin her döneminde düşüncenin düşmanı olmuşlardır.
 
Bu büyük yolculuğumuzu sürdürmeye devam edeceğiz.
 
Tek üzüntüm, belgeselimin son halini görememek.
 
Ama sevgili dostlarım bu bayrağı benden aldılar ve daha yükseğe çektiler; hepsine teşekkür ederim.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir