İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sivas’ taki ateş hâlâ yanıyor…

KESK öncülüğündeki bazı demokratik kitle örgütleri ortak bir mesajla 2 Temmuz Sivas katliamının unutulmadığını unutulmayacağını duyurarak; “Sivas’taki ateş yüreklerde yanmaya devam edecek” mesajı verildi. KESK – DıSK – HATAY TABıP ODASI – DKSD – HE – ıHD – TöP –TDKD ESP – öDP EMEP DTP – SEH – SOSYALıST PARTı – ALINTERı ortak imzasıyla yayınlanan 2 Temmuz Sivas katliamı mesajında şöyle denildi:
 
SıVAS KATLıAMINI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAğIZ…
 
“Büyük halk ozanı Pir Sultan Abdal etkinlikleri sırasında gerçekleşen ve bu yıl 16. Yılı olan Sivas Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız! Katliam, toplumsal hafızamıza kazınmalıdır. ınsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas olaylarında, 37 aydın hükümet yetkililerinin gözü önünde diri diri yakılarak can vermiştir. Sivas’ta yaşananlar, 1980 öncesinde Maraş’ta ve çorum’da yaşananlardan ayrı tutulmamalıdır. Sivas’ta Madımak Oteli’nde vahşice katledilen 37 canın hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, anılarını çok kimlikli, çok kültürlü demokratik bir Türkiye mücadelemizde yaşatacağımızı bir kez daha vurguluyoruz.
 
Katliama seyirci kalarak ortak olan devlet görevlileri dahil, tüm sorumluların hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını talep ediyoruz. Katiller hesap verene kadar Sivas’taki ateş yüreklerimizde yanmaya devam edecek ve katiller ile katliamı planlayanlar, seyirci kalanlara öfkemiz sürecektir.”
 
Demokratik kitle örgütleri ortak açıklamasında Kültür Merkezinde “Sivas olaylarını kınama” adı altında Sivas şehitlerinin unutulmadığını göstermek üzere düzenlenen geceye ilişkin açıklamada bulunan Eğitim Sen şube Başkanı Servet Kavukoğlu şu görüşleri dile getirdi:
 
 Sivas’ta katledilen 37 aydını, 37 canımızı anma etkinliğinde; şair ve Fotoğraf sanatçısı Mehmet öZER Sivas Katliamı sırasında kendi tanıklığı ile yaptığı çekimlerden oluşan bir slayt sunumu ve şiirleri ile yer aldı.
 
Nevzat KARAKIş değişik albümlerinden derlenen repertuarla sazları ve sözleri ile etkinlikte yer alanlar arasındaydı. Bestekar, saz sanatçısı Olcayto ART ve Recep YüREKDURMAZ’da Nevzat KARAKIş’a saz ve gitarları ile organizeye ses kattılar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir