İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Soba Satışları Arttı…

Antakya Uzun çarşıda yaygın olan soba imalatçısı esnaflar, devletin kömür dağıtımının bu artışlarda büyük etkisinin olduğunu kömür dağıtımı sebebiyle bir rekabetin başladığını satıcıların rekabete giderek fiyatları aşağıya çektiğini söyledi.
 
şu anda piyasada 90 ile 750 TL ye kadar soba çeşitlerinin olduğunu belirten esnaf, kuzine, demir döküm, tuğla, kovalı soba çeşitleri ile satışların hız kazandığını ifade ederek “önceleri vatandaşlar ellerindeki parayı kömür, odun gibi yakacaklara harcayarak sobalarını ise daha çok tamir ettirerek kullanma yoluna gidiyordu. Fakat son yıllarda devletin ihtiyaç sahibi ailelere kömür dağıtımının ardından aileler yakacak parasını sobaya ayırdı” dediler. Sağlıklı ve kaliteli bir ısınma elde etmek için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da bilgi veren esnaf baca temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.
 
Yatarken sobanızı mutlaka söndürün…Boru mesafesinin çok uzun olmaması gerektiğini aktaran uzmanlar ise, “Kısa mesafede ısı daha verimli ve çabuk olur. önemli olan bir noktada soba yakarken üstten yakılması. Böylece hem ısı hem sağlıklı yanması için bu gerekiyor” dediler. Sobalı odada uyuyan vatandaşlara da uyarılarda bulunan uzmanlar, “Yatarken sobanızı mutlaka söndürün. Uyurken mutlaka kapıyı az da olsa açık bırakın. Yanan sobaya yeni kömür ilave etmeyin” uyarısında bulundular..

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.