İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Süt Skandalı Büyüyor…

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın projesi kapsamında okullarda dağıtımına başlanan süt nedeniyle 9 ilde birçok öğrenci zehirlenerek hastanelik oldu. Zehirlenme vakaları peş peşe yaşanırken dağıtılan sütlerle ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı. Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte dağıtılan sütler için “mevsimsel süt fazlalığının değerlendirilmesi” ibaresi kafaları karıştırdı. Eğitimciler ve Aileler ise bu duruma tepkili.
 
D. Turunç
 
 
MEB’in birkaç gün önce başlayan ücretsiz süt dağıtımı projesi sonrasında birçok çocuğun zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırıldığını belirten Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Erkal,  Bugün itibariyle vahametin boyutlarının daha net görüldüğünü ve Türkiye’de toplam 32 bin 500 okulda 7,2 milyon öğrenciye dağıtılan sütlerden yaklaşık 1500 çocuğun zehirlendiğini ifade etti.
 
Eğitim Sen Hatay şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Erkal Yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Mevsimsel süt arzı fazlalığı”nı gidermek ve süt üreticileri ile sanayisini desteklemek amacını da taşıyan proje kapsamında, 144 milyon kutu süt dağıtılacağı ve maliyetin 75 milyon lirayı bulacağı da ifade edilmiştir. Yaşananlar göstermektedir ki belli çevrelere gayet hacimli sermaye aktarımı yapılırken çocuklarımızın sağlığı ikincil plana atılmıştır. üstelik çocuklarımızın sağlığı adına gerçekleştirildiği ifade edilen bir projede bu gelişmelere tanık olmaktayız. Hükümet temsilcilerinin, Valilerin, Milli Eğitim Bakanı’nın ve Sağlık Bakanı’nın konu karşısında takındıkları tutum ise ibret vericidir.” dedi.
 
Sendika olarak yıllardır dile getirdiklerini savunduğu “ücretsiz süt” ve “bir öğün sıcak yemek” talebinin, çocukların ve gençlerin beslenme hakkı, sağlıklı yaşam hakkı ve kamusal, nitelikli eğitim hakkı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Erkal,“Hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın yaşananları “ilk kez” ya da “aşırı dozda” tüketime bağlaması, Valilerden gelen “psikolojiktir” açıklamaları ve gerek Sağlık Bakanlığı’nın gerekse Milli Eğitim Bakanlığı’nın “böyle şeyler olabilir” tarzındaki “normalleştirici” açıklamaları karşısında nutkumuz tutulmaktadır. Hükümet sözcüsünün çocukların ilk kez süt içme ihtimalini bir savunma argümanı olarak sunması dahi skandal niteliğindedir. Kaldı ki diğer açıklamaların her biri de bu skandalı savunmayı görev edinmiş bir pozisyon almaktan başka bir şey değildir. Bu nedenledir ki çocuklarımızın sağlığıyla oynanmasında bir sorun görmeyenlerin yönetici vasfıyla halen koltuklarında oturmaları asla kabul edilemez.” Dedi.
 
Sorumlu olanlar ıstifa etmeli…
 
Yaşananların çocuklarımız ve gençlerimizden çok, “bazı” firmaların haklarını, onların çıkarlarını korumaya dönük hareket edildiği iddialarında bulunan Erkal açıklamasında, “Bilinmelidir ki söz konusu olanın çocuklarımızın sağlığı olduğu gerçeğinin göz ardı edilmesi ve bu sorunun nedenleri ortadan kaldırılmadan bu projenin yürütülmesi kabul edilemez. Eğitim Sen olarak yetkililere sesleniyoruz; bu skandal tüm boyutlarıyla aydınlatılmalı ve sorumlular hakkında gerekli hukuksal süreç başlatılmalıdır. Başta Milli Eğitim Bakanı ömer Dinçer olmak üzere, bu skandalda sorumluluğu olan herkes istifaya etmelidir.” ıfadelerine yer verdi.Sütü Aklamak ıçin Seferber Oldular!
 
2 Mayıs’ta başlayan “Okul Sütü Projesi” kapsamında dağıtılan sütler nedeniyle yurt genelinde 1500’ü aşkın öğrencinin hastaneye kaldırıldığını hatırlatan Ayhan Erkal açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi; “Projenin amacı Milli Eğitim Bakanlığı ve AKP’liler tarafından “öğrencilerin sağlıklı gelişimlerini sağlamak” olarak dillendiriliyor. Ancak 2005 yılından kalan sütlerin dahi dağıtılmış olması, projede yer alan “piyasada oluşacak süt arzı fazlasının alınarak üreticiyi düşük fiyat baskısından korumayı amaçlıyor” ifadelerinin hakkını veriyor. Süt dağıtımının başladığı andan itibaren ülkenin çeşitli bölgelerinde zehirlenen-hastaneye kaldırılan öğrenciler için yetkililerin açıklamaları ise şöyle:
 
Milli Eğitim Bakanı ömer Dinçer: “Olay zehirlenme vakası değil. ılk tespitlerimize göre çocukların süte karşı hassasiyetinden kaynaklanan bir durum.”Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “çocuklar ilk kez içtikleri için ya da aşırı doz nedeniyle rahatsızlanmış olabilir.”
 
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak: “Birkaç çocuğumuzun mide bulantısı şikayetiyle ortaya çıkan bir olay. Psikolojik olarak diğer çocuklar da etkilendi. Biz sütten olduğunu düşünmüyoruz.”Türkiye Süt üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Ali Koyuncu: “Daha önce süte alerjisi olduğu tespit edilememiş çocuklarımızın süt içmesinden kaynaklanan bir sıkıntı olabilir, diğer çocuklar da bundan psikolojik olarak etkilenmiş olabilirler.”
 
Sağlık Bakanlığı: “Dağıtım tüm okul çağı çocukları kapsayacağı için çeşitli şikayetlerin görülmesi ihtimal dahilindedir. Okul çağı çocuklarında inek sütüne alerji binde 5 oranında bildirilmektedir. Vakalar hafif seyirli olup yatarak tedavi gerektiren bir durumla karşılaşılmamıştır. Süt şekerine karşı tahammülsüzlük daha çok 7-8. sınıflarda görülmekte olup bulantı, kusma ve ishal belirtileri gösteren bir durumdur.”
 
Aynı şikayetler ve kaygılar ilimizde de mevcuttur. Bunların en kısa sürede giderilmesi hususunda yetkilileri görev başına çağırıyoruz.
 
Sağlık haktır. Halkımızın ve çocuklarımızın sağlığıyla oynanmamalıdır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir