İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tekebaşı sesinin duyulmasını istiyor…

Tekebaşı Beldesinde Tarım arazilerinin üzerinde Rüzgar Enerji santralı Türbinlerinin kurulmasını istemeyen Tekebaşı tarım arazileri sahipleri Oytun Alanında toplanarak basın açıklamasını okudular.
 
Tarım arazilerinin üzerinde Rüzgar Enerji santralı Türbinlerinin kurulmasını karşı Oytun Alanında toplanan Tekebaşı Belediye başkanı ırfan Balıkçı, Samandağ Belediye meclis üyeleri, CHP Samandağ ılçe örgütü adına Av Anıl Cevahir Can, Halkevi, SAGED, Eğitim-Sen, Disk Genel iş, öDP, ıMO, Tekebaşı Kültür Sanat ve Dayanışma Derneği,Hatay ıHD, Akdeniz Kültür Derneği, Halk Cephesi, Samandağ Kalkındırma Derneği, Seracılık Koop. Hikmet Oruç Samandağ Gençlik ve dayınışma derneği, özgürlükçü Gençlik Derneği, Toplumsal özgürlük Palatformu, Samandağ çevre Koruma Derneği ile çok sayıda vatandaş destek verdi.
 
“Susma sustukça sıra sana gelecek” Tekebaşı halkı yanız değildir” sloganları atıldı. Tekebaşı tarım arazileri sahipleri adına Serdal Karataş basın açıklamasını okuyarak şunları söyledi. “Rüzgar enerjisinin yenilebilir enerji kaynağı olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu elektrik üretim yöntemine de karşı durmuyoruz. Ancak Samandağ merkez belediyesi, Tekebaşı ve mağaracık beldeleri ile meydan köyünde kurulması girişiminde bulunuyor. Rüzgar elektrik Tribünleri için belirlenen yerlerin yasalara aykırı olduğunu iddia ediyoruz. şimdi kurma girişiminde bulundukları yerler sulu tarım arazileri olup, çevresi yerleşim alanlarıdır.
 
Turizm bölgesi olarak da daha önceden planlanmıştı. Bu gibi yerlere değil kuru tarım yapılan, çevresinde yerleşim olmayan dağlık yüksek yerlere yapılması gerekmektedir. şimdi Tekebaşı ve Meydanda tribünleri kurmak isteyen firmanın Asi nehrini toprak dolgu ile geçmesi teşebbüsünü kınıyoruz. Toprak dolgu izni veren DSı 63 şube müdür1üği yetkileri bu izin ile Asi nehrine zarar vermişlerdir. Firmanın çevre bakanlığına verdiği taahhütleri gerçek dışıdır. Firma bu yatırımı bir şekilde gerçekleştirmesi halinde Tekebaşı ve meydan ahalesi için katlanılması zor ve güç bir durum gelişecektir.
 
çünkü firmanın kuracağı her biri 2500 mega vat güçteki tribünler çevreye 104 desibel gücünde ses verecektir.Tribünlerin ses dışında başkaca olumsuz etkileri olacağı da bilinmektedir Burada konu ile ilgili tüm makamlara Hatay Valiliğine ve çevre ve Orman Bakanlığına tekrar tekrar sesleniyoruz. Baştan sona kanun ve yönetmeliklere aykırı olarak yapılan bu yatırımın durdurulması bekliyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir