İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tetik Çekenler Kadar Zihniyette Suçlu…

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, Mardin’de yaşanan kanlı saldırının koruculuk sistemini yeniden gündeme taşıdığını söyledi.
 
Tüzel, Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde (AGC) düzenlediği toplantıda, Türkiye’nin gündeminde, Mardin’de yaşanan ve 44 kişinin ölümüyle sonuçlanan vahşi saldırının yer aldığını ifade etti. Meydana gelen katliamda suçlunun, tetiği çekenlerin kadar, devletin silahlarını bu insanlara veren egemen zihniyette de olduğunu ileri süren Tüzel, şöyle devam etti:
 
“Mardin’de yaşanan kanlı saldırı, koruculuk sistemini yeniden gündeme getirdi. Tetik çekenleri yargılaya bilirsiniz ama bu zihniyet değişmediği müddetçe, sorunun çözülmesi mümkün değildir. Parti olarak koruculuk sistemini yeniden gündeme taşıyacağız. Saldırıda kullanılan silahlar ve yöntem sıradan bir saldırı olmadığını gösteriyor. Saldırıyı yapanlar askeri bir eğitimden geçmiştir. Yaşanan bu olay terörle mücadele için kurulan koruculuk sisteminin ne kadar yanlış olduğunu gösterdi.”
 
1 MAYIS’I BıRLıK GüNüNE DöNüşTüRMELıYDıK
 
Tüzel, 1 Mayıs ışçi ve Emekçiler Günü’nde, işten çıkarılmanın yasaklanması ve özelleştirmenin önüne geçilmesi konularının konuşulması gerekirken gündemin, Taksim Meydanına girilip girilemeyeceği ve kaç kişinin girdiği şeklinde belirlendiğine dikkati çekti. 1 Mayıs’ta tek yerde güçlü olmayı hiçbir zaman benimsemediklerini dile getiren Tüzel, “Yerelden başlayarak her yerde bir araya gelmemiz gerekirdi ve 1 Mayıs’ı birlik gününe dönüştürmeliydik.
 
Konfederasyon başkanları bir araya gelerek, sorunlardan çok Emekçiler Günü’nün Taksim’de kutlanıp kutlanmayacağı konularına yoğunlaştılar. Yaşanan kriz sürecinde yoğun bir şekilde işten atılmalar ve ücretsiz izin uygulamaları yapılmaktadır. Sendikaların bunlara karşı bir araya gelmeleri gerekirken, bir araya gelerek bu konuları konuşmayı beceremediler” diye konuştu. Tüzel, sürdürdüğü konuşmasında 2009 yılında hükümetin yaptığı yeni kabine değişiminin sadece seçimdeki yüzde 8’lik oy kaybı ile değil, ABD Başkanı Obama’nın ziyareti ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini de ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir