İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Topraksız tarım yaygınlaşıyor…

Avrupa’da uzun süredir uygulanan, Türkiye’ de ise bazı bölgelerde son yıllarda uygulamaya başlanan topraksız tarım, giderek yaygınlaşıyor. Hatay’ın Dörtyol ilçesinde çiftçilik yapan Ali Osma, yaptığı açıklamada, birlikte çalıştıkları Kimya Mühendisi Rıza Yıldız’ın girişimleriyle Antalya’dan alınan örnek uygulama ile özerli Mahallesi’nde 2 dönüm araziye topraksız serada domates fidanları dikimi gerçekleştirdiğini söyledi.

Dörtyol Topraksız tarımla gündemde…

Topraksız tarımın, kuruluşu için 75 bin TL harcama yaptıklarını, buna karşın geleneksel tarım yöntemlerine göre daha ekonomik ve zahmetsiz olduğunu ifade eden Osma, şöyle devam etti: ”Antalya bölgesinde topraksız serada bir dönümlük alanda 35-40 ton domates yetiştiriliyor. Daha iyi koşullarda hazırladığımız serada 50-70 ton domates yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Bu serada üreteceğimiz domateslerin tohumu Hollanda’dan getirildi ve bu tohumlar Antalya’daki fidancılar tarafından virüssüz ortamda yetiştirildi. Seradaki fidanlar Cocopit adı verilen Hindistan cevizi kabuğu ile Hindistan cevizi ağacının gövde liflerinden oluşan karışıma ekiliyor. Bu fidanlar içten kızaran iri etli domates türü olup üç ay dayanıklılığı olan ve ihracata uygun bir çeşit. 2 dönüm serada yetiştirilen domateslerden 80 gün sonra 100-140 ton civarında ürün bekliyoruz.”

Herkesin gözü üzerlerinde…

Türk tarımının önemli merkezlerinden Dörtyol’da çiftçilerin gözünün üzerlerinde olduğunu anlatan Osma, şöyle devam etti: ”ılçede tüm çiftçiler yörede ilk kez bizim tarafından gerçekleştirilen topraksız tarımdan alacağımız sonucu bekliyor. şayet verimli olursa bölgede çok miktarda üretici topraksız tarıma yönelecek.

Bu uygulama genel anlamda ülkemizde de ne yazık ki yaygın değil. şu anda Türkiye’de sadece bin 500 dönümde bu teknoloji kullanılıyor. Diğer normal üretimden farkı, hastalık, ilaçlama ve gübre masrafının olmaması. ılk sera kurulum aşamasında masraf oluyor ancak kurulduktan sonra kendisini amorti ediyor. şu anda bile ürün çıkmadan gelip bizimle pazarlığa oturan tüccar mevcut.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir