İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uluslararası dostluk ve işbirliği…

Hatay Valiliği, Atatürk Araştırma Merkezi, Hatay Belediye Başkanlığı ve Mustafa Kemal üniversitesi, Orsam ve Deik işbirliğinde düzenlenen “Türkiye Ortadoğu Uluslararası Dostluk ve ışbirliği Sempozyumu” Antakya’ da gerçekleşti.
Sempozyuma Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, Hatay ıdari Mahkemesi Başkanı Selbi Koca, Hatay Vergi Mahkemesi Başkanı Uğur Karadoğan, Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda, Baro Başkanı Sinan Akgöl ve  birçok akademisyen katıldı.
 
 Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda konuşmasında; “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş dünya uygarlığı hedefine ulaşmayı ve çizgisinde ve gösterdiği hedefte ilerlemeyi amaç edinen Mustafa Kemal üniversitesi, bu sempozyumu O’nun “Yurtta Barış Dünyada Barış”  sözünün bir göstergesi ve bu söze bağlılığın bir simgesi olarak görmektedir. Bu sempozyumun binlerce yıllık geçmişi ile bölgenin en önemli ve en seçkin kentlerinde biri olan Hatay’da gerçekleştirilmesi çok anlamlıdır. Hatay, inanç ve kültürel çeşitliliğin bir arada kardeşçe yaşandığı hoşgörü, tolerans ve karşılıklı anlayışın egemen olduğu önemli kentlerimizden biridir. Ayrıca Türkiye-Ortadoğu ilişkilerinde de çok etkin bir coğrafyadadır. Her zaman ülkemizin sorunlarına duyarlı, kültür değerlerine bağlı olan Mustafa Kemal üniversitesi, bölgemizde güzel ve güçlü bir barışın ve diyalogun kurulmasında ortak aklın önemli katkısının büyük olduğu bilincindedir. ışte bu bilinç ile Ortadoğu’da oluşturulacak dostluk ve işbirliğine bir katkıda bulunabilmek amacıyla Mustafa Kemal üniversitesi, böyle bir organizasyonda aktif olarak görev almıştır. Mustafa Kemal üniversitesi olarak, atmamız gereken adımları cesaretle attık ve atmaya devam edeceğiz. üniversitemiz yalnız ilimizi değil, aynı zamanda tüm komşu ülkeleri dikkate alarak, Hatay’ın,  Ortadoğu’nun sağlık, kültür, eğitim ve turizm merkezi olması için çalışmaktadır. 
Bu hedefi gerçekleştirmek amacıyla, Mustafa Kemal üniversitesi bünyesinde birçok yeni birim açarak, bölgenin sağlığına, ekonomisine, yönetimine, sosyal dönüşümüne katkı sağlamak için çaba gösteriyoruz. Bu bağlamda kurulan Mustafa Kemal üniversitesi Araştırma Hastanesi şimdiden bölge hastanesi olma yolundadır. çünkü, Hatay gibi, uygarlıkların beşiği, barış merkezi, diyalog, tolerans kentinin her alanda gelişmesi gerekmektedir ve biz Mustafa Kemal üniversitesi olarak her alanda yer almak istiyoruz ve bunu yapıyoruz. Bu toplantıyı düzenlemede katkısı olan, değerli katılımcılara teşekkür ediyorum” diye belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir