İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Usta Zamlarda Sınır Tanımadı

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Son Günlerde Akaryakıt, Doğalgaz, Elektrik Başta Olmak üzere Peş Peşe Gelen öTV Artışları, Motorlu Taşıtlar Vergisi Ve Tapu Harçlarına Yapılan Zamlar Halkın Kâbusu Oldu.

 

 

 

 

 

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, “Ustanın son mucizesi olarak karşımıza çıkan, elektrik ve doğalgaz ile tavan yapan zam bombardımanı Türkiye’nin dünyadaki en pahalı benzini kullanan ülke liderliğini ele geçirdiği haftaya denk geldi. Evet yanlış duymadınız. Sayın Recep Tayyip ERDOğAN ustalık döneminde, halkının, dünyanın en pahalı benzini kullanan insanları olmasını başarmış, birinciliği elde etmiştir.” dedi.

 

 

 

Vatandaşın Cebi Yanacak…

 

 

 

Zamların, yaklaşan kış aylarında evlerinde ısınma amacıyla elektrik veya doğalgaz kullanan çok sayıda aileye külfet getireceğinin ortada olduğunu söyleyen Milletvekili Hasan Akgöl, “ınsanımız evinde elektriğin önemli bir bölümünü, doğalgazın ise tamamına yakını ısınma amacıyla kullanılmaktadır. Kış aylarında tüketim artacağı için bu zam, vatandaşın cebini yakacaktır. öte taraftan uygulanan yanlış politikalar dolayısıyla ülkemiz elektrik üretiminin 2011 itibari ile yüzde 44,7’sini doğalgaz çevrim santralleriyle elde ettiği için vatandaş birde elektrik zammıyla çarpılmıştır.” dedi.

 

 

 

Doğalgaz zammı Yüzde 30’a Ulaştı…

 

 

 

Doğalgaza son 7 ay içerisinde ikinci kez zam geldiğini belirten Akgöl, “Kış sezonunun bitiminin ardından 1 Nisan tarihinde doğalgaza yüzde 18.72 oranında zam yapılmıştı. Kış sezonu geçtiği için konutlarda ısınma amaçlı doğalgaz kullanımına yansımayan bu zammın ardından vatandaşın bunu unuttuğunu düşünmüş olacak ki Usta şimdi de üzerine yüzde 9.8 zam daha yaptı. Böylece doğalgaza yapılan kümülatif zam oranı yüzde 30.35’e ulaştı. Bir başka ifade ile geçen sene ayda 100 lira doğalgaz faturası ödeyen bir ailenin faturası 130.35 TL’ye yükselecek. Durmak yok zamlara devam diyor usta.” ıfadelerinde bulundu.

 

 

 

çitçilerimizin Elektrik Dağıtım şirketlerine Olan Borcu 2,1 milyar TL…

Yapılan son zamlarla dar gelirli aileler ve çiftçiler tam anlamıyla açlığa mahkûm edilmek istendiğini savunan Akgöl, “1 Ekim’den itibaren Konutların tükettiği elektriğe yüzde 9.81 oranında zam yapılırken OSB’lerdeki sanayicilerin kullandığı elektriğe yüzde 15, tarımsal sulamada kullanılan elektriğe ise yüzde 12 zam yapıldı. 

 

 

 

10 Mayıs itibariyle tarımsal sulama abonesi çitçilerimizin elektrik dağıtım şirketlerine olan borcu 2,1 Milyar TL olarak ortada duruyordu. Yapılan bu son zamlardan sonra çiftçi tarlasını nasıl sulayacak? çiftçi üretmesin biz dışarıdan satın alırız mı demek istiyorsunuz? Bunun cevabını Ustanın vermesi gerekiyor.” dedi.

 

 

 

Daha Bitmedi Ey Vatandaş…

 

 

 

Enerji fiyatlarındaki artışın üretim maliyetlerine yansıması sonucu, temel tüketim maddelerinin de peş peşe zamlanacağını ifade eden Hasan Akgöl açıklamasının sonunda şöyle dedi,  “Akaryakıt, otomotiv, alkol ve tapu harçlarından sonra, elektrik ve doğalgaza yapılan zamları pişkinlikle açıkladılar. Daha bitmedi ey vatandaş, daha bitmedi. özellikle, enerji fiyatlarındaki artış üretim maliyetlerine direk etki edecek. Bu durum temel tüketim maddeleri olan ürünlerin tamamının zamlanacağı anlamına geliyor. Ustanın bu marifeti, ilk etapta ekmek fiyatını etkileyecektir. Akabinde süt ve süt ürünleri, et ve temel gıda ürünleri peş peşe zamlanacak.

 

 

 

öyle anlaşılıyor ki AKP temel stratejisini değiştirmiyor yoksullaştırıyor, bağımlılaştırıyor, onurunu kırıp, makarna, bulgur ve kömür yardımına mahkûm ettiği Türk Halkının oylarını klasik yöntemiyle devşirmek istiyor.”  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir