İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ütopik Rüya Gerçek Oluyor…

HATAY’A TREN…
 
Islahiye – Güzelburç arası tren rayları döşeme projesi hazır, 2. etapta Tren seferlerini Samandağ sahiline kadar uzatacak ek proje de uygulanacak ve Samandağ’da oluşturulacak yükleme limanıyla da HATAY; Dünyaya açılacak.
 
AKP Grup Başkanvekili ve Hatay milletvekili Sadullah Ergin, belki bir çoğumuz için ütopik rüyadan öteye geçmeyen Samandağ sahillerine kadar tren seferleri uygulamasının proje bazında hazırlıklarının sürmekte olduğunu bildirdi.
 
Milletvekili Sadullah Ergin geçtiğimiz Cuma günü geldiği seçim bölgesinde, Organize Sanayi bölgesinde düzenlenen toplantıdaki konuşmasında ilimize yönelik hizmetlere değindi.
 
ılimizde yıllardır eksikliği hissedilen demiryolu ulaşımında önemli mesafeler kaydettiklerini söyleyen Ergin, bu konu ile ilgili projenin hazırlandığını ifade etti.
 
ıskenderun üzerinden demiryolu hattı döşenmesinin zorluklarına dikkat çeken Ergin, bu amaçla ıslahiye üzerinden rayların döşeneceğini, bu rayların ilk etapta Güzelburç beldesine kadar ulaşacağını bildirdi.
 
Projenin ikinci ve en önemli bölümünün demiryolu hattının Samandağ’a sahile kadar uzanması olduğunu belirten Ergin, burada yapılacak yükleme limanıyla da bölgenin önemli bir ticaret merkezi haline getirileceğini vurguladı.
 
Ergin, projenin sonuçlanmasıyla birlikte ilimizde üretilen birçok ürün ve imalatın deniz yoluyla tüm dünyaya ulaşımının sağlanacağını bildirdi.
 
Evdeki çeşmeden çağlayan suyu içeceğiz …
 
Karaçay barajı ile ilgili ihalenin yapıldığını, inşaat çalışmalarının başladığını söyleyen Ergin, 4 yıl içinde anahtar teslimini yapılacağını ifade etti. Karaçay Barajı ile birlikte Samandağ Antakya arasındaki yerleşim yerlerinin 40 yıl boyunca hem içme hem sulama suyu sorunu yaşamayacağını belirten Ergin, “Evdeki çeşmeden kaliteli çağlayan suyu içeceğiz” dedi.
Ergin, Samandağ Antakya arasındaki dört bin hektarlık arazinin sulama sorununu çözecek olan Karaçay Barajının bölgede mevcut su sıkıntısını da yok edeceğini sözlerine ekledi.
 
Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük mozaik müzesine sahip olacağız …
 
Maşuklu sınırları içinde, Hatayspor tesisleri yanında yer alacak olan yeni müze yeri için önemli gelişmeler olduğunu söyleyen Ergin, 3 milyon TL’ye yakın kaynak aktarımıyla projenin ihale aşamasına geldiğini belirtti. Yapılacak müzenin dünyanın en büyük mozaik sergi alanı olacağına dikkat çeken Ergin, bölgedeki Roma dönemine ait yerleşim yerlerinin açığa çıkartılacağını, cam yürüme bantları altında, yerinde korunacağını, yerli yabancı turistlerin, tarihi ayaklarının altında izleme olanağı bulabileceğini bildirdi.
 
Arkeoloji müzesinin sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli mozaik müzesi olacağını söyleyen Ergin, bölgenin Aspendos, Efes ölçeğinde ören yeri haline getirileceğini vurguladı.
 
Reyhanlı barajı çiftçinin gelirini 2-3’e katlayacak …
 
ılimizin en önemli yatırımı olan Reyhanlı Barajı projesindeki gelişmeleri de aktaran Ergin, bu yılın son çeyreğinde ihalesinin yapılacağını ve 2010’da kazma kürek vurulmaya başlanacağını söyledi. Reyhanlı barajının ilimizin tüm potansiyelini harekete geçireceğini, bölge çiftçisinin gelirini 2-3’e katlayacağını belirten Ergin, bu proje ile ilimizin kabuğunu yırtacağını ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir